eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › USA: rynek w lepszej kondycji

USA: rynek w lepszej kondycji

2009-03-17 12:21

Coraz silniejsze jest wrażenie, że skala poprawy koniunktury na naszym rynku nie jest adekwatna dla optymizmu, jaki w ostatnich dniach zagościł na naszym parkiecie.

Przeczytaj także: Ceny domów w Wielkiej Brytani maleją

Inwestorzy mają trudność z racjonalną oceną wydarzeń w Ameryce, gdzie rynek rzeczywiście jest od ponad tygodnia w znakomitej formie, ale w dużym stopniu wynika to z wcześniejszej słabości. Przekonania o dobrej formie giełdy w USA nie psuje wczorajsza sesja, która w końcowej części przyniosła realizację zysków i ostatecznie nie pozwoliła się rynkowi zamknąć na plusie. Zauważalna była szczególnie słabość sektora technologicznego, obecnie najbardziej znaczącego w indeksie S&P 500. Takie zachowanie było symptomatyczne, gdyż spółki technologiczne są bardzo wrażliwe na wahania koniunktury gospodarczej. Realizacja zysków dotknęła też branżę finansową. Niemniej jednak trzeba przyznać, że podaż nie naciskała generalnie w poniedziałek zbyt mocno i pojawiła się dopiero w końcowej części dnia. To pozwala traktować sesję w Stanach Zjednoczonych jako korekcyjną. Nie musi ona kończyć odbicia.

U nas sesja znów miała wąskie grono bohaterów - rosły głównie dwa największe banki oraz KGHM. Liderzy są więc nadal ci sami. WIG odrobił mniej więcej połowę strat, jakie poniósł od otwarcia piątkowej sesji. Aktywność inwestorów była tym razem mała, co tylko potwierdza, że do trwalszego ruchu w górę potrzeba realnego popytu, a nie tylko bierności podaży.

Spoglądając na dane o przepływach globalnego kapitału trudno doszukać się większego zainteresowania naszym regionem. Tym samym ton notowaniom nadają zapewne krajowe instytucje. Borykające się z ciągłym odpływem środków TFI nie mają wielkich możliwości kupowania, więc po tej stronie mamy zapewne głównie OFE. Kwestia przepływów kapitału przyciągała uwagę także w USA. Styczniowe dane wykazały ucieczkę przeszło 34 mld USD z Ameryki, głównie z obligacji. Zjawisko opuszczania USA przez globalny kapitał jest coraz bardziej wyraźne, czego potwierdzeniem są nie tylko bardzo zmienne dane miesięczne, ale na przykład 12-miesięczne. Średnia z tego okresu spadła do najniższego poziomu od kilku lat. Trudno się temu dziwić skoro w ostatnich latach stopy zwrotu uzyskiwane w USA nie mogły zadowalać. Znakiem czasu było chińskie wezwanie, by Amerykanie bronili papiery skarbowe przed spadkiem wartości. Przedłużająca się konsolidacja na rynku obligacji w USA jest zapewne wstępem do silniejszego ruchu. Skupianie się na kwestiach podażowych na rynku obligacji skłania do obaw przed wzrostem rentowności, co byłoby dla giełd negatywnym impulsem.

Początki dzisiejszych notowań potwierdzają, że po dwóch tygodniach wyraźnego "rozjechania" się naszego parkietu z amerykańskim wracamy coraz bardziej do gry opartej na zachowaniu światowych giełd. Dotyczyć to będzie też zapewne złotego.

Najważniejsze wydarzenia z 13 marca 2009 r.:

  • Dynamika spadku cen domów w Wielkiej Brytanii spadła w marcu do 9% r/r
  • W lutym obniżyła się do 26,2% dynamika spadku inwestycji bezpośrednich w Chinach
  • Lutowa inflacja CPI w strefie euro wyniosła 1,2%, bazowa 1,7%
  • Zatrudnienie w strefie euro w IV kwartale 2008 r. nie zmieniło się w porównaniu z tym samym okresem 2007 r.
  • Empire Manufacturing, indeks aktywności przemysłu w USA, spadł w marcu do minus 38,23 pkt
  • Styczniowy odpływ kapitału z USA sięgnął 43 mld USD
  • Lutowa produkcja przemysłowa w USA spadła najbardziej od początków lat 70. XX wieku, o 11,2% r/r
  • Marcowy indeks aktywności rynku nieruchomości NAHB w USA utrzymał się na poziomie 9 pkt

Dziś na rynkach (16.03.2009)

  • Marcowy indeks ZEW w Niemczech
  • Lutowa inflacja PPI w USA
  • Lutowa liczba rozpoczętych budów i wydanych pozwoleń na budowę w USA
  • Lutowe płace i zatrudnienie w Polsce

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Katarzyna Siwek / expander expander

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: