eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Usługi bankowe: jak zaoszczędzić?

Usługi bankowe: jak zaoszczędzić?

2009-02-24 01:05

Przeczytaj także: Produkty bankowe: jak ominąć podatek Belki?


Zmuś pieniądze do pracy

Jeżeli dysponujemy nadwyżką gotówki nie warto jej trzymać na zwykłym rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym. W większości instytucji rachunki te są nieoprocentowane i pieniądze nie przynoszą żadnego zysku. Co więcej, inflacja sprawia, że leżąc na nieoprocentowanym rachunku tracą powoli swoją wartość. Tymczasem po ubiegłorocznej wojnie na lokaty w wielu bankach można znaleźć korzystnie oprocentowane depozyty gwarantujące pewny zysk. Warto zmusić pieniądze do pracy chociażby po to, by „odbić” sobie od banku pieniądze ściągane za korzystanie z jego usług - zalecają eksperci.

Bankier.pl jednak od razu podkreśla - nie opłaca się trzymać pieniędzy na lokatach przynoszących „zysk” w granicach 3-4 procent. Po odjęciu 19 proc. podatku Belki pobieranego od odsetek wypracowanych przez depozyt i uwzględnieniu stopy inflacji, okaże się, że pieniądze w zasadzie nic nie zarobiły. Warto poszukać lokat gwarantujących możliwie najwyższe oprocentowanie. Dziś będzie to około 7-8 proc. Założenie lokaty jest czynnością prostą, a pieniądze można przelać na wskazany rachunek przez internet.

Lokata zmusza jednak do zamrożenia pieniędzy na określony termin. Jeżeli chcemy mieć do nich stały dostęp możemy wybrać konto oszczędnościowe. Te najlepsze przynoszą dziś 7 proc. zysku. Taki poziom oferują rachunki w Allianz Banku (7,10 proc.) Eurobanku (7,07 proc.), Dominet Banku i Getin Banku. Pieniądze z konta można wypłacić w dowolnej chwili nie tracąc odsetek. Dzięki temu można aktywnie zarządzać oszczędnościami i reagować, gdy inna instytucja wprowadzi korzystniejszą ofertę. Rachunki prowadzone są bezpłatnie, więc nie generują dodatkowych kosztów.

Oszczędź na rachunkach

Nadal wiele osób opłaca co miesiąc rachunki w okienku pocztowym. Jeżeli nie możemy się przekonać do bankowości internetowej, Bankier.pl radzi poszukać tańszej alternatywy dla usług Poczty Polskiej, czy kasy banku. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług agencji oferujących tanie płatności. Oczywiście pod warunkiem, że dana instytucja ma za sobą wiarygodnego partnera finansowego, np. bank. Takie agencje posiadają PKO Bank Polski i DnB Nord (agencje Monetia).

Rachunek można opłacić także w kasie osiedlowych marketów dzięki usłudze VIA Moje Rachunki. Bank BPH posiada sieć przyjmującą płatności pod nazwą Transkasa, a Citi Handlowy ma Unikasę. Raiffeisen Bank Polska nawiązał natomiast współpracę z Żabką tworząc tzw. Zielone Okienka. W każdym przypadku prowizje pobierane za opłacenie rachunku są niższe niż pobiera poczta. Rachunki można bez prowizji zapłacić w kasie instytucji, która dostarcza nam usługi, np. gazowni, czy operatora komórkowego.

Uporządkowanie domowego budżetu lub drobne zmiany w dotychczasowych nawykach mogą przynieść znaczne oszczędności. Obecnie oferta banków jest bardzo zróżnicowana i każdy klient może bez trudu dobrać usługi odpowiednie do swoich potrzeb. Wystarczy tylko zrobić finansowy rachunek sumienia i określić jakie produkty są nam naprawdę niezbędne. A zmiany nie zawsze muszą oznaczać ucieczkę do konkurencji. Poszukiwanie lepszej oferty można zacząć od swojego banku - podsumowuje portal Bankier.pl.

poprzednia  

1 ... 3 4

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: