eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › USA: banki w fatalnej kondycji

USA: banki w fatalnej kondycji

2009-01-21 13:04

USA: banki w fatalnej kondycji

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Giełdy amerykańskie przywitały nowego prezydenta silnymi spadkami cen akcji, przede wszystkim cen akcji banków. Prezydent mówił o wspólnym wysiłku, co nie brzmiało dobrze w uszach bankowców.

Przeczytaj także: Dziś produkcja przemysłowa w Polsce

Rząd nowego prezydenta po głębokiej przecenie sektora finansowego już pierwszego dnia urzędowania otrzymał silny sygnał z Wall Street - sytuacja jest bardzo poważna i potrzeba natychmiastowych działań. Tym samym bankierom i inwestorom zależałoby na jak najszybszym ujawnieniu szczegółów planu ratunkowego Obamy w części dotyczącej banków. Tymczasem spekuluje się, że mowa jest w nim o kwocie 50 mld dolarów - o wiele za niskiej jak na gigantyczne potrzeby sektora. Pojawiły się nawet opinie, wedle których sektor bankowy w USA jest zupełnie niewypłacalny. Na razie inwestorzy z niepokojem czekają na kolejne raporty finansowe.

SYTUACJA NA GPW


Wynik sesji (spadek WIG20 o 0,1 proc.) wskazywałby może na stabilny przebieg notowań. W rzeczywistości był to dzień, w którym inwestorzy nie mogli się zdecydować co właściwie robić. Rzadko się zdarza, aby w czasie jednych notowań przez giełdę przeszły trzy fale spadkowe i dwie wzrostowe. Jak się później okazało, inwestorzy którzy obawiali się kupować akcje, mieli dobre przeczucia (ze względu na silną przecenę w USA). Indeks ponownie ściągany był w dół przez PKO BP (spadek o 2,7 proc.), którego główną "winą" jest wysoka płynność akcji. Inwestorzy zagraniczni mogą łatwo sprzedawać i kupować akcje tego banku. Z kolei pomagała indeksowi TPSA (plus 2,5 proc.) oraz PGNiG (+3,35 proc.), a więc typowo defensywne spółki.

Na ostatnich dziesięć sesjach, wczorajsza była dziewiątą spadkową. Podrożały akcje 92. spółek, potaniały 193. Obroty podliczono na 775 mln PLN.


GIEŁDY ZAGRANICZNE



Wczorajsza wyprzedaż akcji banków na Wall Street potwierdziła obawy inwestorów o kondycję całego sektora, który według ekonomisty Nouriel'a Roubini jest "kompletnie niewypłacalny" i może podliczyć straty nawet na 3,6 bilionów dolarów. Programy takie, jak wdrażany obecnie TARP mogą podtrzymać przy życiu ledwie zipiące banki, ale ich udziałowców musi niepokoić obcięcie dywidend, rozmycie akcjonariatu poprzez kolejne emisje papierów trafiających w państwowe posiadanie. Przykładowo Bank of America będzie musiał w 2009 r. zwrócić rządowi ok. 4,8 mld USD, co według szacunków analityków stanowić będzie aż trzy czwarte zysku wypracowanego za cały rok. Akcje tego banku taniały we wtorek o 28 proc., a o ponad 20 proc. przeceniono papiery Citigroup oraz JPMorgan. Indeks DJIA spadł o 4 proc., a S&P 500 o 5,3 proc. Dziś wyniki opublikuje m.in. firma technologiczna Apple.

 

1 2 ... 4

następna

Kurs złotego rośnie

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: