eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Rynki wschodzące atrakcyjne w 2009 r.

Rynki wschodzące atrakcyjne w 2009 r.

2009-01-09 13:05

Przeczytaj także: Rynki wschodzące vs niekontrolowany napływ kapitału


Nowe rynki wschodzące (frontier markets)

Franklin Templeton Investments jest zdania, iż źródłem atrakcyjnych perspektyw inwestycyjnych są także tzw. nowe rynki wschodzące. Są to kraje znajdujące się w dolnych rejonach spektrum rozwoju gospodarczego. Są zazwyczaj mniejsze i słabiej rozwinięte niż inne rynki wschodzące, ale charakteryzują się silnym potencjałem wzrostu i mogą niebawem dołączyć do grona rynków wschodzących. Kraje te są obecnie w tym miejscu, w którym wiele rynków wschodzących było 20 lat temu. Rynki te stwarzają atrakcyjne perspektywy inwestycyjne, dając inwestorom możliwość inwestowania w młodsze pokolenie rynków wschodzących. Na nowych rynkach wschodzących widać coraz wyraźniej cechy, dzięki którym rynki wschodzące były tak fascynującym polem działania dla inwestorów. Do cech tych, wg ekspertów, zalicza się: pozytywne trendy ekonomiczne, takie jak wysoki wzrost, wysoki potencjał rozwoju rynku kapitałowego oraz obecność atrakcyjnie wycenianych spółek.

Spółki o niskim poziomie kapitalizacji

W opinii Franklin Templeton Investments innym interesującym obszarem są spółki o niskim poziomie kapitalizacji działające na rynkach wschodzących, które mogą przynieść pokaźny zwrot z kapitału, awansując do kategorii dużych spółek o ugruntowanej pozycji. Wczesne rozpoznanie takich spółek i ulokowanie w nich środków na dłuższy okres może okazać się bardzo opłacalne. Wiele rynków wschodzących charakteryzuje się szybkim wzrostem PKB, nadwyżką handlową, dużymi rezerwami walutowymi oraz dużym zapotrzebowaniem na inwestycje połączonym z wysokim popytem wewnętrznym, czyli środowiskiem sprzyjającym rozwojowi dobrze zarządzanych spółek o niskim poziomie kapitalizacji.

Kraje BRIC

Franklin Templeton Investments oczekuje, że kraje z grupy BRIC pozostaną podstawową siłą napędową światowego wzrostu gospodarczego. Należą one do najszybciej rozwijających się gospodarek świata. Na te cztery kraje przypada łącznie 40% ludności świata. Utrzymuje się tam wysoki popyt wewnętrzny. Co więcej, Brazylia i Rosja to kraje bogate w zasoby naturalne i chociaż ostatnio nastąpił pewien spadek cen surowców, to jednak tren długoterminowy ma charakter rosnący i kraje te będą korzystać z popytu na ropę naftową, stal, aluminium i inne surowce. Chiny coraz śmielej dobijają do grona liderów światowej gospodarki. Ich rezerwy walutowe przekroczyły niedawno 1,9 bln USD. Indie utrzymują silną pozycję w takich sektorach jak farmaceutyki i oprogramowanie komputerowe.

Kierunki inwestycyjne

W obecnych warunkach eksperci skoncentrowali się na trzech podstawowych kierunkach inwestycyjnych: konsumpcji, surowcach i konwergencji. Wobec szybkiego wzrostu dochodów na głowę mieszkańca i dużego popytu na dobra konsumpcyjne i nie tylko perspektywy wzrostu wartości spółek związanych z konsumpcją wyglądają nadal nieźle. W dalszym ciągu wysoko Franklin Templeton Investments ocenia akcje spółek surowcowych, gdyż kursy wielu z nich zeszły znacznie poniżej faktycznej wartości, oraz spodziewa się, że globalny popyt na surowce w dłuższej perspektywie powróci do trendu wzrostowego. Ponadto współzależność światowych gospodarek będzie w dalszym ciągu źródłem okazji inwestycyjnych dla spółek o silnej pozycji finansowej, które będą mogły objąć większy udział w rynku i dokonać globalnej konsolidacji w swoich branżach.

Rozczepienie rynków

Franklin Templeton Investments uważa, że rok 2008 pokazał nam, że rynków rozwiniętych, takich jak USA, Wielka Brytania i Europa, nie można uznać za bezpieczniejsze i mniej zmienne. Nie oznacza to jednak, że wydarzenia na rynkach rozwiniętych nie dotknęły lub nie dotkną rynków wschodzących. Dużo wprawdzie mówiło się o uniezależnieniu się rynków wschodzących od rynku amerykańskiego, ale prawda jest taka, że przy dzisiejszym poziomie rozwoju komunikacji, transferów pieniężnych i handlu światowego takie rozczepienie jest w praktyce niemożliwe.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: