eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki finansowe 24-28.11.08

Rynki finansowe 24-28.11.08

2008-11-21 18:17

Przeczytaj także: Rynki finansowe 10-14.11.08

RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH


Polski rynek

Ostatnich dni na rynku obligacji nie można zaliczyć do specjalnie emocjonujących. Inwestorzy po prostu nie są zainteresowani krajowymi papierami, po tym jak inwestorzy zagraniczni wyrzucili je ze swoich portfeli kilka tygodni temu, a brakuje powodów, dla których warto byłoby ponownie je nimi napełniać. Mówiąc krótko tydzień nie przyniósł większych zmian w obrazie rynku, choć zdaje się, że możliwość spadku stóp procentowych przeważa jednak nad obawami o dużą podaż nowych papierów na początku przyszłego roku. Na koniec tygodnia rentowność obligacji dwuletnich wyniosła 6,41 proc. (spadek o 4 pkt), a 10-letnich 6,39 proc. (bez zmian) Trzymiesięczna stopa WIBOR, która jest podstawą naliczania oprocentowania większości złotowych kredytów hipotecznych spadła o 5 punktów do 6,71 proc.

Zagraniczne rynki

Ceny amerykańskich obligacji rosły w minionym tygodniu,
w miarę jak postępowały spadki na rynkach akcji. Inwestorzy wciąż szukają bezpieczeństwa nie bacząc na to, że rentowność obligacji poniżej 1 proc. może oznaczać realną stratę z inwestycji (przy wysokiej inflacji). W czwartek rentowność papierów dwuletnich spadła poniżej 1 proc. Inwestorzy uznali, że to jednak zbyt daleko idący ruch i w piątek go korygowali (przy początkowym wsparciu w postaci zwyżki cen akcji na NYSE). Po południu naszego czasu rentowność obligacji 2-letnich wynosiła 1,07 proc. (1,21 proc. przed tygodniem), a 10-letnich 3,18 proc. (3,75 proc. tydzień temu).

W Europie ceny obligacji rosły ze względu na oczekiwania dotyczące dalszego spadku inflacji. W piątek rentowność obligacji 2-letnich niemieckiego rządu wyniosła 2,09 proc. (spadek o 17 pkt w skali tygodnia), a 10-letnich 3,40 proc. (spadek o 29 pkt).

RYNKI AKCJI


Polski rynek

Na GPW kolejne dni rozczarowań. WIG20 w czwartek na zamknięciu przebił dno (także z zamknięcia) z października, ale piątek przyniósł lekką poprawę nastrojów związaną głównie z liczeniem na odbicie w USA. Fundamentalnych przesłanek dla korekty wzrostowej wciąż próżno wyglądać - kolejne dane makro zdają się wyłącznie rozczarowywać. W skali tygodnia WIG20 stracił 7,1 proc., WIG 6,3 proc., mWIG 4,4 proc., a sWIG 5,2 proc. Obroty podliczono na 5 mld PLN na całym rynku akcji, można więc mówić, że były bardzo skromne.

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: