eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › USA: sektor usług - dzisiaj dane

USA: sektor usług - dzisiaj dane

2008-11-05 11:42

USA: sektor usług - dzisiaj dane

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Barack Obama wygrał wybory prezydenckie w USA, a giełdy azjatyckie przywitały nowego prezydenta USA wzrostami. Jednak mimo to sytuacja gospodarcza pozostaje trudna.

Przeczytaj także: Bank Australii obniżył stopy procentowe

Przekonują o tym kolejne dane makroekonomiczne - wczoraj okazało się, że zamówienia fabryczne w USA spadły o 2,5 proc. (oczekiwano spadku o 1,5 proc.) dziś pora na dane z sektora usług. Oczekuje się, że indeks PMI dla sektora w eurolandzie mógł spaść nawet do 46,9 pkt z 48,4 pkt miesiąc temu, przy czym wartość 50 pkt oddziela wzrost od recesji. W Stanach dziś publikacja indeksu ISM także dla sektora usług. Oczekuje się spadku do 48,5 pkt z 50,2 pkt miesiąc temu. Ponadto poznamy sprzedaż detaliczną w strefie euro oraz raporty Chalangera i ADP na temat rynku pracy w USA.

SYTUACJA NA GPW


Europa dała się wczoraj ponieść trudnemu do wytłumaczenia entuzjazmowi. Oczekiwanie na nowego prezydenta USA, to także oczekiwania na zmiany sytuacji gospodarczej, ale na dobrą sprawę nie wiadomo, w którym kierunku te zmiany pójdą. Nie przeszkadzało to inwestorom kupować akcje w Europie, czy później w USA. U nas WIG20 zyskał prawie 5 proc., ale jak na entuzjazm obroty były nieco zbyt niskie - podliczono je na 1,36 mld PLN, z czego 1 mld PLN przypadł na WIG20. Indeks niesiony był przez akcje banków (WIG Banki plus 6,2 proc.), ale największe obroty zanotowano przy papierach Telekomunikacji (212 mln PLN), które ceny nie zmieniły. Wczoraj podrożały akcje 238 spółek, potaniały 77.


GIEŁDY ZAGRANICZNE



Stany Zjednoczone nie są już tą samą lokomotywą, która przez dziesiątki lat ciągnęła świat do przodu i choć niewątpliwie pod rządami Baracka Obamy nie ustąpią szybko ze stanowiska lidera, to znacznie zmieni się kierunek polityki gospodarczej. Inwestorzy oczekują, że większe zaangażowanie państwa w wolnorynkowe zmagania popytu z podażą pomoże branży motoryzacyjnej wygrzebać się z olbrzymich kłopotów, natomiast chudszych lat mogą spodziewać się spółki paliwowe i sektor finansowy, na które prawdopodobnie nałożone zostaną większe restrykcje.

Azjatyckie rynki dynamicznie rosły w środę - tokijski NIKKEI o 4,5 proc., a Hang Seng z Hong Kongu o ponad 6 proc. W Europie pierwsze notowania indeksów bardzo różniły się na poszczególnych rynkach - węgierski barometr giełdowy wskazywał +4 proc. podczas, gdy tzw. stara Europa spadała o ponad 2 proc.

 

1 2 ... 4

następna

Kurs złotego rośnie

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: