eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki finansowe 06-10.10.08

Rynki finansowe 06-10.10.08

2008-10-10 23:01

Przeczytaj także: Rynki finansowe 29.09-03.10.08

Zagraniczne rynki

EUROPA - Interwencja państwowych władz w sektorze bankowym nabrała w tym tygodniu nieprawdopodobnych rozmiarów. Rozpoczęło się od pojedynczych działań poszczególnych krajów, ale szybko jasne stało się, że to nie wystarcza. Wielka Brytania dokapitalizowała osiem największych banków kwotą 50 mld funtów, Islandia objęła kontrolę nad trzema największymi bankami, a belgijski Fortis został przejęty przez francuski BNP Paribas. Później banki centralne podjęły wspólną akcję - o 50 pkt. bazowych koszt pieniądza obniżyły ECB, FED, Bank Anglii, Bank Szwajcarii, a w ślad za nimi podobne kroki podjęły azjatyckie władze. Rynkowe stopy procentowe są jednak w dalszym ciągu kilkakrotnie wyższe, a zwykłe banki komercyjne korzystają wyłącznie ze środków własnych lub państwowych.

USA - W ubiegły piątek Izba Reprezentantów przyjęła zmodyfikowany plan pomocowy przewidujący odkupienie przez państwo "toksycznych" aktywów, które stoją za zaburzeniami płynności na rynku międzybankowym. Nie miało to jednak większego wpływu na decyzje inwestorów z rynku akcji i tydzień rozpoczął się od silnego tąpnięcia. Później było jeszcze gorzej - w piątek o godz. 16 czasu warszawskiego S&P 500 znajdował się o 19 proc. niżej niż przed tygodniem. Powoli kończy się amunicja amerykańskiego nadzoru - okazało się, że niewiele dało zablokowanie krótkiej sprzedaży dającej inwestorom możliwość zarabiania na spadkach, ponad dwukrotne zwiększenie wartości aukcji krótkoterminowych papierów rządowych i nadzwyczajna obniżka stóp procentowych. AIG, który kilka dni temu otrzymał 85 mld USD, zwrócił się z prośbą o kolejne środki niezbędne do kontynuacji bieżących operacji.

AZJA - Banki centralne Chin, Korei Południowej, Hong Kongu i kilku innych krajów dołączyły do akcji obniżania kosztu pieniądza zainicjowanej przez regulatorów z USA i Europy. Wyjątkiem był Bank Japonii, który wyraził poparcie dla tego posunięcia, ale stóp procentowych nie obniżył, gdyż wówczas sięgnęłyby one 0 proc. Akcje dramatycznie taniały na wszystkich parkietach i wbrew pozorom to rynki wschodzące nie straciły najwięcej, lecz właśnie Japonia. Na rosyjskiej giełdzie w tym tygodniu kilkakrotnie zawieszano obrót akcjami, zarówno z powodu zbyt silnych spadków, jak i zbyt silnych wzrostów.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: