eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki finansowe 06-10.10.08

Rynki finansowe 06-10.10.08

2008-10-10 23:01

Przeczytaj także: Rynki finansowe 29.09-03.10.08

RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH


Polski rynek

Tydzień na rynku obligacji upływał sobie spokojnie aż do piątku, kiedy inwestorzy zaczęli zdecydowanie pozbywać się polskich papierów skarbowych. Wpływ na to miała zwiększona awersja do ryzyka w skali globalnej (a nie swoiste wotum nieufności inwestorów akurat do polskich papierów). Obroty w piątek były jednak niewielkie, a właśnie zmniejszona płynność mogła zadecydować o tak dużym wzroście rentowności. Na koniec tygodnia zysk z inwestycji w obligacje dwuletnie wynosił 6,57 proc. (przed tygodniem 6,15 proc.). Z kolei obligacje 10-letnie dawały 6,15 proc., a przed tygodniem było to 5,81 proc.

Trzymiesięczna stopa WIBOR, która jest podstawą oprocentowania większości złotowych kredytów hipotecznych wzrosła w skali tygodnia o 12 pkt do 6,82 proc.

Zagraniczne rynki

Na początku tygodnia rentowność obligacji amerykańskich spadała, ale w piątek trend się odwrócił. Dealerzy twierdzą, że to ze względu na plan ratunkowy dla banków - wiadomo, że trzeba go będzie sfinansować długiem, a więc emisją nowych obligacji. Stąd spadek ich cen. W rzeczywistości jednak problemem jest zmienność nastrojów i ruchy spekulacyjne. W piątek po południu rentowność obligacji dwuletnich wyniosła 1,66 proc. - o 4 pkt mniej niż tydzień temu, a 10-letnich 3,89 proc. (przed tygodniem 3,63 proc.)

W Europie rentowności obligacji w skali tygodnia spadły, czemu nie należy się dziwić, skoro inwestorzy spodziewają się spadku stóp procentowych w strefie euro. W piątek po południu rentowność obligacji dwuletnich niemieckiego rządu wyniosła 3,06 proc. (wobec 3,22 proc. przed tygodniem), a 10-letnich 4,0 proc. (wobec 3,86 proc. przed tygodniem).

RYNKI AKCJI


Polski rynek

To był wyjątkowo ciężki tydzień, porównywalny tylko ze spadkami z 1998 r., kiedy Rosja ogłosiła niewypłacalność. WIG stracił 15,7 proc., WIG20 15,3 proc., mWIG 17,9 proc., a sWIG 15,1 proc. Bardziej przypomina to statystykę roczną niż tygodniową. Po głębokich spadkach warszawskie indeksy znalazły się na poziomach najniższych od trzech lat. Obroty wzrosły wyraźnie przekraczając 9 mld PLN - to wartość najwyższa od stycznia (także pamiętnych sesji spadkowych). Najmocniejsze spadki zanotowaliśmy w piątek (choć i wcześniejsze dni nie należały do łatwych), kiedy nowa fala paniki przetoczyła się przez rynki światowe.

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: