eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Produkcja przemysłowa w Polsce - dzisiaj dane

Produkcja przemysłowa w Polsce - dzisiaj dane

2008-09-18 13:29

Produkcja przemysłowa w Polsce - dzisiaj dane

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Washington Mutual - największy bank detaliczny USA - może zostać rozparcelowany. Po kolejne działy banku ustawia się już grupka chętnych - donosi Bloomberg.

Przeczytaj także: USA: Fed obniży stopy procentowe?

Plotek podobnych do tej jest całe mnóstwo. Bank Wachovia miał się zwrócić do JP Morgan o rozmowy w sprawie fuzji, ponieważ bank może mieć w niedalekiej przyszłości kłopoty finansowe. Co do banku WuMu to jest on łakomym kąskiem ze względu na bazę depozytową, która przekracza 140 mld dolarów. Oczywiście podobne plotki zaufania do rynków nie budują. Czy zbudują je dzisiejsze dane? Poznamy dynamikę produkcji przemysłowej i ceny produkcji w Polsce. Ekonomiści uważają, że dynamika wyniesie 0,3 proc. r/r, ale część z nich sądzi, że była nawet ujemna. Z kolei ceny miały wzrosnąć o 2,1 proc. wobec 2,3 proc. przed rokiem.

SYTUACJA NA GPW


Zgodnie z oczekiwaniami po wzrostowej sesji w USA (wywołanej informacjami o przejęciu AIG przez Fed) mieliśmy na GPW udany początek i spory wzrost na otwarciu. Szybko jednak okazało się, że taka zwyżka wystarczy, by na rynek trafiła zwiększona podaż akcji, zatem wzrost szybko się załamał. Co prawda mniej więcej do godz. 14.30 udawało się utrzymywać przynajmniej pozory dobrej sesji (WIG20 utrzymywał się wciąż nad kreską), ale czym bliżej końca notowań, tym optymizm ustępował.

Obroty podliczono wczoraj na 1,6 mld PLN - one rosną z każdym dniem spadków, jakby z każdym dniem przybywało inwestorów gotowych ryzykować łapanie spadającego noża. Ale wśród sprzedających są też ci, którzy liczyli na odbicie już kilka dni temu. Powoli trzeba się też zastanawiać nad reakcją klientów TFI na obecny kryzys. Oni zapewne szeregów kupujący nie zasilą, a mogą zdecydować o przedłużeniu spadków na GPW.


GIEŁDY ZAGRANICZNE



Jeżeli sięgniemy pamięcią wstecz do początku roku, kiedy w USA nikt już nie kwestionował spowolnienia gospodarczego, przypomnimy sobie, że wśród analityków dominował pogląd, jakoby Azja i Europa tylko w minimalnym stopniu miały odczuć skutki kryzysu, który przypisywano wyłącznie rynkowi nieruchomości. W tym tygodniu panika ogarnęła cały świat, bo działania podjęte przez FED nie mają precedensu w historii.

Po prawie pięcioprocentowych spadkach indeksów S&P 500 oraz NASDAQ w czwartek na azjatyckich parkietach chętnych do zakupów było jak na lekarstwo. Giełda w Hong Kongu straciła na wartości w ciągu tygodnia 22 proc., a chińska tyle samo tylko od poniedziałku. Na rosyjskiej giełdzie po tragicznej wtorkowej sesji również w środę inwestorzy sprzedawali akcje w popłochu - moskiewski indeks RTS spadał we wtorek o 12 proc., wczoraj rano dołożył kolejne 6 proc., a nadzór do odwołania zawiesił handel.

 

1 2 ... 4

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: