eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Fundusze ekologiczne coraz popularniejsze

Fundusze ekologiczne coraz popularniejsze

2008-09-01 13:27

W drugiej połowie ubiegłego wieku, wybitni ekonomiści jak Milton Friedman głosili, że odpowiedzialność społeczna przedsiębiorstw ogranicza się do osiągania maksymalnych zysków (The business of business is business). Jednak coraz częściej mówi się o szerszej roli społecznej firm. Celem przedsiębiorstw nie staje się już wyłącznie maksymalizacja zysków, ale także korzyści wszystkich interesariuszy, czyli klientów, akcjonariuszy, pracowników oraz otaczającego firmę społeczeństwa (Corporate Social Responsible) - podała firma Venicius Capital Advisers.

Przeczytaj także: Polskie firmy a komunikacja działań CSR

Zdaniem Venicius Capital Advisers takie podejście do określania celów działania firm znalazło swoje odbicie w ofercie dostępnych na świecie funduszy inwestycyjnych. Pojawiło się zainteresowanie inwestowaniem społecznie odpowiedzialnym (SRI - socially responsible investing), tym bardziej, że w coraz większym stopniu inwestor jest nie tylko akcjonariuszem nastawionym na zysk, ale i interesariuszem. Fundusze SRI, czyli inwestujące w firmy odpowiedzialne społecznie, stają się coraz bardziej popularne na świecie ze względu na dwa czynniki.

Po pierwsze inwestorzy coraz częściej unikają branż, których działalność pod względem moralnym może być - mówiąc delikatnie – dyskusyjna, i biorą pod uwagę takie kwestie jak ochrona praw człowieka, oraz zmiany klimatyczne. Dwie najbardziej popularne kategorie funduszy SRI, będących odzwierciedleniem obszarów zainteresowania inwestorów to tzw. „dark green” - z której wyeliminowane są podmioty powiązane z przemysłem zbrojeniowym, tytoniowym i naftowym - oraz grupa funduszy mających na celu ochroną klimatu, w tym zminimalizowanie efektu cieplarnianego. Liczba funduszy SRI stale rośnie i według raportu Avanzi SRI Research na dzień 30 czerwca 2006 roku na rynku europejskim funkcjonowało 388 funduszy definiowanych jako odpowiedzialne społecznie, a ich ilość wzrosła w stosunku do roku poprzedniego o 3%.

Kolejnym czynnikiem, który wpłynął na zmianę trendów w inwestowaniu w fundusze SRI to możliwość osiągania wysokich stóp zwrotu, co dotychczas było stosunkowo trudne ze względu na małą różnorodności funduszy SRI dostępnych na rynku.

Wspomniane elementy spowodowały stały wzrost zainteresowania takimi funduszami ze strony inwestorów. Według danych Lipper Feri spośród funduszy akcyjnych procentowy napływ środków do funduszy ekologicznych, ochrony środowiska i alternatywnych źródeł energii, wzrósł z 0,6% w 2005 do 2,6% w 2006 zaś w pierwszej połowie 2007 wyniósł już 15,2%.

Jak podaje Venicius Capital Advisers, polski rynek podąża za trendami światowymi, choć historia tych produktów na naszym rynku jest zdecydowanie o wiele krótsza. Obecnie na rynku dostępne są między innymi: fundusze Fortis Investments Zielony Bonus i Hossa Plus, BlackRock Merrill Lynch New Energy, ISF Global Climate Change Equity Schroders czy Arka BZ WBK Energii FIO. Wyniki tych funduszy są różnorodne, od -0,1% dla funduszu BlackRock Merrill Lynch New Energy do 3,2% wzrostu dla ISF Global Climate Change Equity Schroders, w okresie 6 miesięcy przy równoczesnym spadku wskaźnika MSCI World - Net Return na poziomie -4,1% (dane na dzień 30 maja 2008).
Przeczytaj także: CSR: etyka i biznes w jednym CSR: etyka i biznes w jednym

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: