eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › USA: rynek nieruchomości nadal słaby

USA: rynek nieruchomości nadal słaby

2008-08-19 12:23

Przeczytaj także: Zatrudnienie i produkcja w Polsce, nieruchomości w USA

PROGNOZA GIEŁDOWA


We wtorek w Europie zapowiada się więc nerwowy dzień - z jednej strony nie sposób przejść obojętnie wobec silnych spadków w USA oraz Azji, z drugiej natomiast obfity kalendarz makroekonomicznych publikacji daje odrobinę nadziei, że taniejąca ropa przełożyła się w lipcu na wolniejszy wzrost cen producentów ze strefy euro i USA. Po południu szanse optymistów będą malały wraz z napływem wieści z amerykańskiego rynku nieruchomości i publikacją raportu kwartalnego m.in. przez firmę Home Depot, dlatego szansa na kontynuację fali wzrostów staną pod dużym znakiem zapytania.

Zdecydowane rozstrzygnięcie sytuacji za granicą może skłonić do większej aktywności inwestorów na GPW. Z lokalnych spraw głośno komentuje się wyjście R.Krauze z Bioton, który miał być długookresową inwestycją - być może wiąże się to z problemami innej spółki z portfela Prokom Investments, która może potrzebować kapitału na finalizację projektów budowlanych lub przejęcie udziałów upadającego dewelopera (hiszpańską Fadesą).

WALUTY


Bank Japonii nie zmienił we wtorek kosztu kredytów i pozostawił główną stopę procentową na poziomie 0,5 proc. czyli na najniżej spośród wszystkich rozwiniętych państw, a motywacja tej decyzji zawierała m.in. stwierdzenie, że zagrożeniem pozostaje "ospały wzrost wynikający ze spadku eksportu oraz mniejszego popytu wewnętrznego".

Na rynku walutowym sesja w azji nie przyniosła zdecydowanej zmiany obrazu rynku - główną tendencją jest domykanie długich pozycji na dolarze, chociaż wśród inwestorów dominuje pogląd, że po okresie stabilizacji zielony może nadal się umacniać, zwłaszcza wobec euro, które nie uwzględnia w obecnych wycenach negatywnych scenariuszy rysujących się przed gospodarkami krajów strefy euro. Kurs pary EUR-USD kształtował się w okolicy 1,463 USD. Za euro płacono 3,323 PLN, za dolara 2,268 PLN, a franka szwajcarskiego 2,060 PLN.

Polska waluta traci

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: