eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › GPW - największa giełda w regionie

GPW - największa giełda w regionie

2008-08-14 10:18

GPW - największa giełda w regionie

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Giełda Papierów Wartościowych skutecznie umacnia swoją pozycję w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Pod względem kapitalizacji, liczby notowanych spółek, debiutów giełdowych czy rynku instrumentów pochodnych jest niekwestionowanym liderem w regionie. Według ostatnich danych Federacji Europejskich Giełd Papierów Wartościowych (FESE) pod względem kapitalizacji rynku GPW pokonała giełdę wiedeńską.

Przeczytaj także: IPO na świecie: I kwartał 2024 roku z rekordowymi wpływami

Kapitalizacja

Pod względem kapitalizacji, czyli wartości notowanych spółek, warszawska giełda jest największą giełdą w regionie. Kapitalizacja GPW przewyższyła wartość spółek notowanych w Wiedniu i na koniec lipca wyniosła 126,2 mld euro (dla Wiednia 117,3 mld euro).

Różnica w kapitalizacji Wiednia i Warszawy zmniejszała się systematycznie od kilku lat. Jeszcze na koniec 2005 roku kapitalizacja Wiener Boerse była o ponad 27 mld euro większa niż kapitalizacja GPW. Na początku tego roku różnica ta zmalała do 12 mld euro, a obecnie wartość spółek notowanych w Warszawie jest o blisko 9 mld euro większa. Jest to kapitalizacja spółek krajowych na obu parkietach. Patrząc na dynamikę i perspektywy rozwoju warszawskiej giełdy różnica w kapitalizacji GPW i WB będzie się zwiększała na korzyść Warszawy. Warszawski rynek charakteryzuje duża dynamika rynku IPO, perspektywa prywatyzacji dużych spółek (w tym energetycznych) oraz szybki rozwój całej gospodarki.

Zagraniczni emitenci i nowe spółki

Warszawska giełda skutecznie rywalizuje z innymi rynkami regionu przyciągając na swój parkiet coraz więcej spółek zagranicznych. W 2003 roku na GPW notowana była tylko jedna spółka zagraniczna, podczas gdy obecnie jest ich już 25. W tym samym okresie liczba zagranicznych spółek notowanych na giełdzie w Wiedniu spadła - z 21 do 18.

Rosnąca liczba zagranicznych spółek to efekt realizacji strategii rozwoju warszawskiej giełdy, która staje się główną giełdą regionu. Szeroki dostęp do kapitału, stabilna i zróżnicowana baza inwestorów, w tym inwestorów zagranicznych, niższe koszty wejścia na parkiet oraz skuteczna promocja GPW na arenie międzynarodowej, skutkują rosnącym zainteresowaniem polskich i zagranicznych spółek, które szukają kapitału. Pod względem liczby i wartości debiutów po II kwartale 2008 roku GPW zajęła drugie miejsce w Europie, ustępując jedynie giełdzie w Londynie.

Mimo gorszych nastrojów na rynkach giełdowych na świecie spółki nadal chętnie debiutują na parkiecie w Warszawie. W tym roku na Głównym Rynku GPW zadebiutowały już 23 spółki (w tym 3 spółki zagraniczne), których oferty warte były ponad 7 mld zł. Równie dynamicznie rozwija się alternatywny rynek warszawskiej giełdy – NewConnect. W tym roku zadebiutowało na nim już 38 spółek, a wartość ich ofert przekroczyła 130 mln zł.

GPW będzie dalej realizowała swoją strategię przyciągania nowych spółek na parkiet, w tym także spółek zagranicznych oraz umacniania swojej pozycji w regionie.

Coraz więcej inwestorów zainteresowanych jest naszym rynkiem. Wyrazem tego jest m.in. rosnąca liczba członków giełdy, w tym dynamicznie rosnąca liczba zagranicznych firm inwestycyjnych, które stają się członkami GPW. Aktualnie członkostwo giełdy posiada 47 podmiotów, z których 19 to zdalni członkowie giełdy z Węgier, Czech, Austrii, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Szwecji, Słowacji i Estonii. Wartość obrotów zagranicznych brokerów również rośnie. Na koniec maja 2007 roku generowali oni ok. 5 proc obrotów akcjami na GPW; na koniec I półrocza br. wartość ta wzrosła do 10 proc.

oprac. : Marta Kamińska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: