eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Jak sfinansować zakup działki i budowę domu?

Jak sfinansować zakup działki i budowę domu?

2008-08-13 12:33

W jaki sposób można sfinansować zakup działki i budowę domu? Jakie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze? - analizują eksperci Hipotekaplus.pl

Przeczytaj także: Lokal użytkowy: jak sfinansować budowę?

Kiedy planujemy przeprowadzkę za miasto i budowę wymarzonego domu, coraz częściej rozważamy finansowanie przedsięwzięcia z kredytu hipotecznego. Co więcej, dotyczy to nie tylko wzięcia pieniędzy na wybudowanie domu, ale także kupna działki. Dzieje się tak dlatego, że ceny gruntów są coraz wyższe. Na taki kredyt decydują się nawet osoby dysponujące pokaźnym wkładem własnym. Wtedy środki własne wolą przeznaczyć na inwestycje, zabezpieczenie kredytu albo trzymają je na tzw. czarną godzinę. Ponieważ kredyt hipoteczny jest nisko oprocentowany, rozwiązanie takie może być korzystne. Banki jednak w różny sposób podchodzą do takiej łączonej inwestycji i proponują nam odmienne rozwiązania. W jaki sposób można sfinansować zakup działki i budowę domu? Jakie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze?

Zasadniczo banki prezentują dwa sposoby podejścia do finansowania zakupu działki i budowy domu. Jednym jest możliwość inwestycji łączonej — wtedy w ramach jednego kredytu uzyskamy środki na oba cele. Drugim sposobem jest uzyskanie kredytu w dwóch etapach: pierwszy przeznaczony jest na zakup działki, a kolejny na budowę domu. Każde z tych rozwiązań ma zalety, jak i wady. Poniższa analiza ma na celu pomóc w podjęciu decyzji.

Rozwiązanie 1. Łączony kredyt na zakup działki i budowę domu

Zalety:
  • Nie ma potrzeby dwukrotnego badania zdolności kredytowej i przedkładania wszystkich dokumentów.
  • Kupując działkę mamy już pewność, że uzyskamy pieniądze na budowę domu.

Wady:
  • Do momentu uruchomienia pełnej kwoty kredytu, spłacamy tylko odsetkową część raty (wprawdzie jest to mniejsze obciążenie, ale nie spłacamy wtedy pożyczonego kapitału, więc nasze zadłużenie w banku wcale się nie zmniejsza).
  • Przed sfinansowaniem zakupu działki musimy wybrać projekt domu i określić koszty budowy.
  • Ogranicza nas czas, w którym musimy zakończyć inwestycję(musimy bardzo szybko uzyskać pozwolenie na budowę, rozpocząć ją, a następnie zakończyć i doprowadzić do odbioru technicznego).

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: