eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Rośnie oprocentowanie kart kredytowych

Rośnie oprocentowanie kart kredytowych

2008-08-01 12:25

Rośnie oprocentowanie kart kredytowych

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Polacy pokochali karty kredytowe. W ich portfelach jest ich już ponad 8 milionów i można się spodziewać, że ta liczba będzie szybko rosła. Banki zachęcają jak mogą do wyrabiania takich kart. Nie ma co się dziwić - to jeden z najdroższych kredytów na rynku. Już teraz na kartach kredytowych pożyczamy więcej niż w rachunkach osobistych - podaje Bankier.pl.

Przeczytaj także: Karty kredytowe: liderem wciąż PKO BP

Co więcej, wyższe jest też średnie zadłużenie. W przypadku karty jest to 1300 PLN, podczas gdy na RORze około 500 PLN. Na koniec czerwca zadłużenie z tytułu kart kredytowych wynosiło ponad 10 miliardów.

Z szacunków Bankier.pl wynika, że do końca tego roku zadłużenie może przekroczyć 13 miliardów złotych. Ostatnie podwyżki oprocentowania kart będą ich posiadaczy kosztowały do końca roku dodatkowe 60 milionów złotych. Już teraz z tytułu odsetek od zadłużenia banki pobierają ponad 100 milionów miesięcznie. Do tego dochodzą przychody z różnego rodzaju ubezpieczeń, prowizji, a przede wszystkim opłaty interchange. Nie dziwi zatem fakt, że instytucje finansowe tak mocno zachęcają klientów do tego produktu. To się im po prostu opłaca!

Kolejne podwyżki stóp procentowych sprawiły, że oprocentowanie kart rośnie średnio o 2 punkty procentowe w coraz większej liczbie banków. Najwięcej płacą posiadacze kart wydanych przez Bank Pekao SA. Oprocentowanie kredytu na kartach w tej instytucji wynosi bagatela aż 30 procent! Żeby w 2 lata spłacić 5000 PLN kredytu na takiej karcie trzeba miesięcznie przeznaczać blisko 280 PLN, podczas gdy posiadacza najtańszej obecnie na rynku karty wydanej przez BOŚ Bank będzie to kosztowało już tylko 235 PLN. Oznacza to możliwość zaoszczędzenia w ciągu tych dwóch lat ponad 1000 złotych, czyli 1/5 pożyczonej kwoty… Niestety klienci wciąż wybierają karty wydawane przez najdroższe banki.

Inwencja bankowców w zakresie sposobów zachęcenia klienta do wybrania ich produktu jest nieograniczona. Dominet Bank właśnie wprowadził do swojej oferty złotą kartę kredytową. Ten prestiżowy plastik można otrzymać przy zarobkach… 750 zł netto! Karty otrzymuje się często bez żadnych zaświadczeń, jedynie na oświadczenie o zarobkach. Coraz częstszą praktyką jest oferowanie kart posiadaczom jednostek funduszy inwestycyjnych, nie mówiąc już o dołączaniu ich do kredytów gotówkowych i ratalnych. W tym ostatnim przypadku podpisując umowę o kredyt od razu podpisuje się również umowę na taką kartę.

Wszystko to sprawia jednak, że spora część kart jest nieaktywna, chociaż banki wliczają je do swojego portfela. Z obliczeń Bankier.pl wynika, że różnica pomiędzy danymi NBP a danymi przekazywanymi do redakcji przez banki wynosi już ponad 5 procent. Taki stan rzeczy to efekt dużej konkurencji na tym rynku. Jest ona tym ostrzejsza, im więcej osób posiada w swoim portfelu kartę kredytową. Na koniec pierwszego kwartału 2008 roku największym wystawcą kart był Cetelem Bank, jednak różnica pomiędzy nim a Lukas Bankiem i GE Money Bankiem była minimalna.

*szacunki Bankier.pl

Pierwsze informacje o wynikach za II kwartał roku wskazują, że banki biją rekordy w liczbach wydawanych kart. Można się zatem spodziewać, że do końca tego roku w portfelach Polaków może znaleźć się łącznie nawet 10 milionów kart kredytowych.

Posiadacze kart kredytowych powinni pamiętać, że jest to jedna z najdroższych form kredytowania swoich wydatków. Zwłaszcza ostatnio, po kolejnych podwyżkach oprocentowania na tych kartach. Należy też się spodziewać, że to nie koniec tej tendencji. Chociaż na przykład Lukas Bank nie zmieniał jeszcze oprocentowania swoich kart, to karty partnerskie wydawane przez niego z innymi podmiotami są już droższe. I tak na przykład wyższe oprocentowanie mają już karty Carrefour i E.Leclerc, a od 1 sierpnia zdrożały karty Tesco i Leroy Merlin. Podwyżka jest duża, bo o 4 punkty procentowe. Można się zatem spodziewać podobnego ruchu wśród tych banków, które do tej pory pozostawiły oprocentowanie na niezmienionym poziomie. A takich instytucji jest na rynku coraz mniej.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: