eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Jaka inflacja w Polsce i USA?

Jaka inflacja w Polsce i USA?

2008-06-09 13:06

Jaka inflacja w Polsce i USA?

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Na najważniejsze - jak się zdaje - publikacje w tym tygodniu przyjdzie nam zaczekać do piątku. Inflacja w Polsce ma wzrosnąć do 4,3 proc., a w USA do 0,5 proc. (m/m).

Przeczytaj także: Poznamy dane z rynku pracy w USA

Wcześniej trochę danych z poszczególnych krajów Europy. Po tym jak stopa bezrobocia wzrosła nieoczekiwanie w USA, teraz inwestorzy mogą uważniej przyglądać się podobnym liczbom. Dziś o bezrobociu poinformuje Szwajcaria - stopa ma się obniżyć do 2,5 proc. (po 2,6 proc. w kwietniu). W środę opublikowane będą te same dane dotyczące Wielkiej Brytanii, a w czwartek dane o wzroście produkcji przemysłowej w strefie euro i sprzedaży detalicznej w USA. Ale na początku tygodnia wygląda na to, że rynki finansowe nie będą potrzebowały dodatkowych impulsów do gwałtownych zmian.

SYTUACJA NA GPW


Niekorzystne informacje ze Stanów Zjednoczonych zaciążyły w piątek na warszawskich indeksach i sprawiły, że końcówka tygodnia nie była udana. Jeszcze na otwarciu WIG20 zyskiwał ponad 1,5 proc. odreagowując spadki z poprzednich dni, jednak nie udało się utrzymać tak wysokich poziomów. Silniejsza fala podaży przyszła po południu, kiedy comiesięczny raport z amerykańskiego rynku pracy pokazał niespodziewany wzrost bezrobocia do 5,5 proc. (przy prognozie 5,1 proc. ). W rezultacie, indeks WIG20 nie utrzymał poziomu 2.900 pkt i zakończył tydzień 35 pkt niżej. Ze spółek o największej kapitalizacji przyczyniły się do tego banki PKO BP i Pekao SA, które traciły po 1,5 proc. Indeksy spółek małych i średnich wykpiły się w piątek marginalnymi spadkami, ale w ujęciu tygodniowym traciły najwięcej i sWIG spadł poniżej styczniowych dołków, a mWIG znacząco do nich zbliżył.

GIEŁDY ZAGRANICZNE


Rynki azjatyckie nie mogły wcześniej zareagować na piątkowy zimny prysznic ze Stanów Zjednoczonych orazz rynku ropy naftowej. Przypomnijmy, że po informacjach o największym wzroście stopy bezrobocia w USA od 22 lat dolar stracił na wartości, a to najczęściej jest czynnikiem sprzyjającym wzrostom cen surowców. W rezultacie po południu baryłka ropy kosztowała nawet 139 USD (w czwartek tę samą ilość rano można było kupić za 122 USD), a indeksy na Wall Street przy rosnącej aktywności inwestorów z godziny na godzinę pogłębiały straty, by skończyć dzień na ponad 3 proc. minusach. Nawet niezbyt doświadczony obserwator rynków po takim końcu ubiegłego tygodnia mógłby trafnie przewidzieć jakie nastroje będą dominować wśród inwestorów z Azji w poniedziałek rano. NIKKEI spadł o 2,1 proc., Topix stracił ok. 2,1 proc., a chiński B-Shares 0,8 proc.

 

1 2 ... 4

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: