eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Sytuacja na rynkach finansowych - maj 2008

Sytuacja na rynkach finansowych - maj 2008

2008-06-05 17:02

Przeczytaj także: Sytuacja na rynkach finansowych - kwiecień 2008

Rynek krajowy


Maj na krajowym rynku walutowym pokazał, że umocnienie złotego wprawdzie jest jeszcze obserwowane, lecz traci na swej dynamice i trend zaczyna powoli przeradzać się w konsolidację. Utrzymują się czynniki wewnętrzne wspierające umocnienie naszej waluty, takie jak wciąż dobre dane makroekonomiczne oraz kierunek działań Rady Polityki Pieniężnej. Nasz organ władzy monetarnej nie zdecydował się w maju na kolejne podniesienie kosztu pieniądza, co nie odbiegało od rynkowych oczekiwań. Podniesienia stopy procentowej do poziomu 6% oczekuje się podczas posiedzenia czerwcowego. Złoty umocnił się w ostatnim miesiącu zarówno w relacji do dolara jak i euro, jednak w pierwszym przypadku nie udało się nadrobić całości kwietniowych spadków i nie doszło do wyznaczenia nowych minimów. EUR/PLN zanotował spadek poniżej poziomu 3,37, nie był on jednak trwały. Do testowania tego poziomu dochodziło już kilkukrotnie i dotychczas pokazał on, że nie zostanie łatwo pokonany. Ruchy na eurodolarze ograniczają skalę umocnienia złotego, co najlepiej widać na parze USD/PLN. Tu nie zostały pokonane dołki z kwietnia i para ta ustabilizowała się przy poziomie 2,17.

Publikowane dane w większości nie przynosiły zaskoczenia. Inflacja w kwietniu odczytana została na poziomie prognozowanym przez analityków, co oddaliło podwyżkę stóp procentowych w maju. Wyniosła ona 4 proc w ujęciu rocznym pozostając powyżej górnego ograniczenia pasma wahań 1,5- 3,5 proc. Mimo że ceny żywności zaczęły nieco wolniej rosnąć, to wciąż mają wysoką dynamikę i wnoszą dużo do wskaźnika inflacji konsumentów (CPI)- powiedział Dariusz Filar. Członkowie Rady Polityki Pieniężnej po pozostawieniu stóp na niezmienionym poziomie zaznaczyli, że dalsze informacje zależne będą od informacji płynących z rynku i poziomu wzrostu gospodarczego. Utrzymanie wysokiego tempa sprzyjać będzie rosnącej presji inflacyjnej. Prognozy mówią o wzroście dynamiki cen w sierpniu do poziomu 4,8 proc. Dość zaskakujące okazały się informacje o bilansie płatniczym. Okazało się, że deficyt wzrósł do poziomu 1,605 mld euro, wobec oczekiwań na poziomie 1,287 mld euro. Dynamika eksportu została jednak utrzymana na wysokim poziomie i w kwietniu w ujęciu rocznym wyniosła 19,2 proc. Przy aprecjacji złotego była to niewątpliwie bardzo pozytywna informacja z gospodarki. Eksporterzy wciąż dobrze sobie radzą i nic na razie nie wskazuje na gwałtowne pogorszenie ich sytuacji. Rynek nie reagował jednak na te informacje, podporządkowując się ruchom na głównych parach walutowych. Czynniki wewnętrzne przemawiające za dalszym umocnieniem złotego to przede wszystkim inflacja napędzana rosnącymi cenami żywności i energii.

Na dwucyfrowym poziomie utrzymuje się dynamika wynagrodzeń, jednak w najbliższym czasie presja płacowa powinna stracić na sile. W kwietniu średnie wynagrodzenie wzrosło o 12,6 proc w ujęciu rocznym, jednak już patrząc miesiąc do miesiąca spadło w kwietniu o 0,2 proc.

poprzednia  

1 ... 4 5 6

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: