eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Sytuacja na rynkach finansowych - maj 2008

Sytuacja na rynkach finansowych - maj 2008

2008-06-05 17:02

Przeczytaj także: Sytuacja na rynkach finansowych - kwiecień 2008


Coraz bardziej prawdopodobna perspektywa dalszego pogorszenia stanu europejskiej gospodarki powinna przełożyć się na osłabienie euro. Wszelkie próby deprecjacji tej waluty hamowane są jednak przez wciąż duże zagrożenie ze strony nadmiernego wzrostu inflacji w strefie euro. Na niebezpieczeństwo to w swych wystąpieniach wciąż wskazuje szef Europejskiego Banku Centralnego J.C. Trichet. Z tego względu szanse na ewentualne cięcie kosztu pieniądza w eurolandzie, które mogłoby zostać dokonane, by nie dopuścić do spowolnienia, są w dalszym ciągu dość małe. Na majowym posiedzeniu ECB stopy procentowe po raz kolejny zostały pozostawione bez zmian. W komentarzu do tej decyzji, J.C. Trichet stwierdził, że w dalszym ciągu priorytetem dla ECB jest utrzymanie inflacji w ryzach, a nie zapobieganie ewentualnemu spowolnieniu gospodarczemu.

W najbliższym miesiącu kluczowy dla prognozowania dalszych losów euro i dolara będzie fakt, czy kurs EUR/USD zdoła pokonać poziom 1,53 czy też nie. Jeśli bariera ta zostanie pokonana możliwe są spadki nawet do 1,50. Dopóki jednak kurs EUR/USD znajduje się powyżej tego poziomu nie wykluczony jest nawet powrót tej pary na historyczne szczyty. Pierwszy z tych scenariuszy wydaje się obecnie bardziej prawdopodobny.

W szerokiej konsolidacji w maju, podobnie jak kurs EUR/USD, trwała para GBP/USD. W pierwszej połowie minionego miesiąca wartość funta wyrażana w dolarze spadła do poziomu tegorocznych minimów, tj. do 1,94. Problemy brytyjskiego rynku nieruchomości zaczynają przyczyniać się do pogorszenia sytuacji w innych sektorach tamtejszej gospodarki. W pierwszej połowie maja fakt ten rozpalał nadzieje inwestorów na kolejne obniżki stóp procentowych w Wielkiej Brytanii, co z kolei przekładało się na deprecjację brytyjskiej waluty. Oczekiwania te zdecydowanie zmalały po publikacji danych o inflacji. Wskaźniki cen producentów i konsumentów odnotowały tam dość duży wzrost w porównaniu do poprzednich okresów. Tym samym zostały przekreślone szanse na to, że kolejna obniżka stóp procentowych w Wielkiej Brytanii może zostać dokonana już w czerwcu. W maju koszt pieniądza Bank Anglii pozostawił na niezmienionym poziomie. Po spadku kursu GBP/USD do poziomu 1,94, obserwowaliśmy dynamiczne odreagowanie. Zaprowadziło ono kurs tej pary walutowej w pobliże 1,98. Poziom ten okazał się jednak skutecznym oporem. Po nieudanej próbie pokonania go, kurs spadł do 1,9550. Jeśli jednak poziom ten zostanie pokonany, już wkrótce kurs GBP/USD może zejść poniżej poziomu tegorocznych minimów.

poprzednia  

1 ... 3 4 5 6

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: