eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek walutowy 12-16.05.08

Rynek walutowy 12-16.05.08

2008-05-16 16:55

W mijającym tygodniu mieliśmy do czynienia z wahaniami na eurodolarze w wąskim zakresie 1,54 – 1,5565. Oznacza to czasowe zatrzymanie aprecjacji dolara, który niedawno odrobił część strat do wspólnej waluty. Jedną z przyczyn były mieszane dane napływające z gospodarki amerykańskiej. Część z nich okazała się gorsza od oczekiwań. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na niższą niż zakładano inflację.

Przeczytaj także: Rynek walutowy 21-25.04.08

Jest to sygnał dla członków FED, że obawy związane z niskim poziomem stóp procentowych w USA nie są do końca zasadne. Pozbawiło to inwestorów przekonania, że cykl obniżek stóp się zakończył. Złym znakiem są również gorsze od założeń nastroje konsumentów. Z drugiej strony lepsze od oczekiwań piątkowe dane z rynku nieruchomości były pozytywnym znakiem, iż kryzys w tym sektorze może się mieć ku końcowi i dzięki temu cała gospodarka amerykańska zacznie odzyskiwać siły.

Europa w lepszej kondycji

Kraje europejskie w przeciwieństwie do USA mają się całkiem dobrze. W tym tygodniu poznaliśmy dane o dynamice produktu krajowego brutto ze strefy euro, która okazała się nieco lepsza od prognoz. Z kolei obawy o rosnącą inflację zostały rozwiane, gdyż jest ona niższa niż oczekiwali analitycy. Pozwala to sądzić, że Europejski Bank Centralny wstrzyma się z decyzją o zmianie stóp procentowych w najbliższym czasie.

Przyszły tydzień

W nadchodzącym tygodniu inwestorzy poznają przede wszystkim dokładny zapis minionego spotkania FOMC. Dostarczy on więcej informacji na temat polityki monetarnej amerykańskiego banku centralnego. Ponadto opublikowane zostaną między innymi dane o inflacji producentów i sprzedaży domów na rynku wtórnym. Informacje te będą rozłożone w czasie, zatem można spodziewać się, że zachowanie rynku będzie bardziej stabilne. Należy się jednak spodziewać ostatecznego rozstrzygnięcia co do dalszych losów waluty amerykańskiej.

Aprecjacja złotówki zatrzymana

W minionym tygodniu obserwowaliśmy osłabienie polskiej waluty względem obydwu istotnych walut. Kurs EUR/PLN początkowo spadł do poziomu 3,3750 by następnie odbić się do 3,40. Ostatnie dni tygodnia to niewielkie wahania na tej parze walutowej sugerujące kolejny ruch w kierunku niższych poziomów. W stosunku do dolara złotówka stopniowo traciła w ciągu tygodnia, jednak w piątek w reakcji na gorsze nastroje amerykańskich konsumentów dolar się osłabił i efektem był spadek kursu USD/PLN w okolice 2,1780.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także: Rynek walutowy 25-29.03.19 Rynek walutowy 25-29.03.19

oprac. : Dariusz Pilich / FMC Management FMC Management

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: