eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek walutowy bez rozstrzygnięcia

Rynek walutowy bez rozstrzygnięcia

2008-05-05 11:30

Rynek walutowy bez rozstrzygnięcia

© fot. mat. prasowe

W ostatnim dniu sesyjnym minionego tygodnia obserwowaliśmy umocnienie złotego. W notowaniach EUR/PLN nastąpiła korekta ostatnich wzrostów. Kurs tej pary walutowej powrócił w pobliże górnego ograniczenia kanału 3,40-3,4350.

Przeczytaj także: Niejednoznaczny komunikat FED

Rynek krajowy


Jednak już dzisiaj kurs EUR/PLN ponownie znajduje się powyżej 3,44. Nieudana próba powrotu do wcześniejszego obszaru wahań z punktu widzenia analizy technicznej jest silnym sygnałem przemawiającym za wzrostem wartości euro wyrażanej w złotych.

Osłabienie polskiej waluty może hamować dzisiejsza wypowiedź członka Rady Polityki Pieniężnej Dariusza Filara. Stwierdził on, że podwyżka stóp procentowych w naszym kraju nastąpi najpóźniej w czerwcu, a jeśli publikowane w najbliższym czasie dane będą przemawiać za kolejną interwencją, to koszt pieniądza w Polsce może zostać podniesiony już w maju. W opinii D. Filara Rada wyraźnie dała do zrozumienia, że cykl zacieśniania polityki pieniężnej jest kontynuowany.

Nieco inny ton miało natomiast dzisiejsze wystąpienie prezesa NBP Sławomira Skrzypka. Jego zdaniem aprecjacja złotego pozostaje pod kontrolą, jednak może się okazać problemem dla eksporterów. Odnosząc się do wysokiego poziomu inflacji S. Skrzypek stwierdził, że banki centralne muszą obserwować dynamikę cen żywności, ale nie mogą używać polityki monetarnej do ich kontroli. Po części słowa te można traktować jako krytykę ostatnich poczynań RPP, która w tym roku dokonała już 3 podwyżek stóp procentowych w naszym kraju. Wyraźnie widać, iż Sławomir Skrzypek powrócił do „gołębiego” tonu w swych wypowiedziach. Fakt ten może świadczyć o tym, że na najbliższych posiedzeniach Rady będzie on głosował przeciwko kolejnych podwyżkom kosztu pieniądza w naszym kraju.

Podczas dzisiejszej sesji Ministerstwo Finansów przedstawi wstępne szacunki inflacji za kwiecień. Jeśli nie wskażą one na dalsze przyspieszenie dynamiki wzrostu cen w naszym kraju, złoty może ulec osłabieniu.

Rynek zagraniczny


Podczas piątkowej sesji obserwowaliśmy dalsze umocnienie dolara. Przyczyną tego były dobre dane napływające z amerykańskiej gospodarki. Szczególnie dobrze wyglądały informacje o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym, gdzie odnotowano 20 tys. spadek zatrudnienia. Prognozy mówiły o znacznie wyższej redukcji etatów. Również stopa bezrobocia była niższa niż oczekiwano, obecnie wynosi ona 5,0%.

Efektem dobrych danych było umocnienie amerykańskiej waluty, a także zwyżka na giełdach. Kurs pary EUR/USD wahał się w przedziale 1,5360 – 1,5500, a sesja zamknęła się niewiele powyżej poziomu 1,54. Poniedziałkowemu otwarciu towarzyszyła niewielka luka, notowania EUR/USD otworzyły się wyżej niż piątkowe zamknięcie, jednak została ona szybko zamknięta.

W czasie sesji w Azji, gdzie rynek w Japonii pozostaje zamknięty do wtorku, dolar nieznacznie tracił na wartości. W dalszej części dnia powinien się jednak umocnić. Obecnie uwaga rynku skupia się na czwartkowym posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego. W świetle ostatnich informacji o rosnącej inflacji w strefie euro, większość analityków spodziewa się, że główna stopa procentowa pozostanie niezmieniona. Ewentualna obniżka kosztu pieniądza może nastąpić dopiero w drugim półroczu.

Dzisiaj nie poznamy istotnych danych makroekonomicznych, o godzinie 16:00 opublikowany zostanie odczyt wskaźnika ISM sektora usług w kwietniu. Prognozowany jest nieznaczny spadek w stosunku do poprzedniego miesiąca – przewidywana wartość to 49,5 pkt w stosunku do 49,6 pkt w marcu. Dobry wynik tego wskaźnika może przyczynić się do umocnienia dolara, jednak płynność rynku ograniczana jest zamkniętym rynkiem w Londynie. Przebicie poziomu EUR/USD 1,5350 otworzy drogę do dalszej aprecjacji amerykańskiej waluty.

fot. mat. prasowe


Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Dom Maklerski TMS Brokers Dom Maklerski TMS Brokers

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: