eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki finansowe 21-25.04.08

Rynki finansowe 21-25.04.08

2008-04-25 18:37

Przeczytaj także: Rynki finansowe 14-18.04.08

Zagraniczne rynki

EUROPA Na europejskich parkietach kolejny tydzień utrzymują się całkiem dobre nastroje. Dzięki nim indeksom udało się odrobić straty z początku tygodnia i po bardzo udanej sesji w piątek wyszły na niewielkie plusy. Zaczęło się jednak od spadków, które znów najbardziej dotknęły spółki finansowe. To pozbywania się akcji z tego sektora mogły zachęcić obniżenie rekomendacji dla RBS, ostrzeżenie niemieckiego Hypovereinsbanku (spółka z grupy z UniCredit) o wysokich stratach na sub-prime w pierwszym kwartale oraz wyższa od prognoz strata szwajcarskiego Credit Suisse. Na dodatnim biegunie znalazły się między innymi spółki farmaceutyczne oraz producenci metali, korzystający z taniejącej miedzi. Piątkowe wzrosty są z kolei zasługą spółek Volvo i Ericsson, które pochwaliły się wynikami lepszymi od prognoz i pociągnęły indeksy w górę.

USA Miniony tydzień na Wall Street był jednym z najspokojniejszych od początku roku. Główne indeksy poruszały się w trendzie bocznym o niewielkim zasięgu wahań i w piątek po otwarciu w ujęciu tygodniowym S&P i Dow Jones traciły po 0,2 proc., a Nasdaq zyskiwał 0,2 proc. Do wtorku zaznaczyła się lekka przewaga podaży, co było wynikiem realizacji zysków ze wzrostów z poprzedniego tygodnia oraz pogorszeniem nastrojów po rozczarowujących wynikach kilku spółek (Texas Instruments, UnitedHealth Group i Coach). Spadki nie były jednak głębokie i miały miejsce przy niskich obrotach i pewnie to przekonało inwestorów do kupna akcji w dalszej części tygodnia. Pomogły dobre wyniki Forda, Boeinga, koncernu tytoniowego Philip Morris oraz zapowiedź wypłaty zgodnej z prognozami dywidendy przez Merrill Lynch. Większą zmienność indeksów za oceanem powinniśmy zobaczyć w przyszłym tygodniu, gdy będą publikowane wstępne dane PKB za pierwszy kwartał, deflator oraz comiesięczny raport z amerykańskiego rynku pracy.

AZJA Rynki azjatyckie kolejny tydzień skutecznie odrabiały straty z wcześniejszej przeceny. Na giełdzie w Tokio był to szósty wzrostowy tydzień z rzędu, podczas którego Nikkei zyskał 2,9 proc. Poza dobrymi nastrojami na Wall Street przyczyniło się do tego osłabienie jena, na czym zyskują eksporterzy z Kraju Kwitnącej Wiśni. Jeszcze szybciej rosły akcje na lokalnych rynkach wschodzących. Kospi zyskał 3,0 proc., a Hang Seng aż 5,5 proc. Silna zwyżka w Hong Kongu to reakcja na decyzję rządu Chin, który postanowił znieść w tym kraju podatek od giełdy aby przeciwdziałać dalszym spadkom. Indeks giełdy w Szanghaju - Shanghai Composite - od października stracił już blisko 50 proc. i w reakcji na tę informację wzrósł na czwartkowej sesji o blisko 10 proc., czyli najsilniej od 6 lat.


Cena ropy już nie straszna?

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: