eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki finansowe 21-25.04.08

Rynki finansowe 21-25.04.08

2008-04-25 18:37

Przeczytaj także: Rynki finansowe 14-18.04.08

RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH


Polski rynek

Rentowność polskich obligacji stopniowo rosła, a ich ceny spadały, mimo że inwestorzy nabrali przekonania, że Rada Polityki Pieniężnej nie podniesie w kwietniu stóp procentowych po słabszych od oczekiwanych danych o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej (te ostatnie opublikowano w zeszłym tygodniu). Osłabienie obligacji trzeba wiązać z poprawą sytuacji na międzynarodowych rynkach akcji – inwestorzy zagraniczni wycofywali pieniądze z bezpiecznych inwestycji, sądząc, że więcej zarobią kupując akcje. Na koniec tygodnia rentowność papierów 2-letnich wzrosła do 6,20 proc. (z 6,12 proc. tydzień temu), a obligacji 10-letnich do 6,00 proc. (5,91 proc.).

Trzymiesięczna stopa WIBOR wzrosła do 6,32 proc. z 6,30 proc. przed tygodniem.

Zagraniczne rynki

Rentowność obligacji amerykańskich rosła, a ich ceny spadały, w miarę jak poprawiała się koniunktura na rynku akcji (inwestorzy przekładali pieniądze z jednego rynku na drugi), wpływ na ten stan rzeczy miały także spekulacje na temat dalszego ruchu banku rezerw federalnych. Fed – zdaniem inwestorów – może nie obniżyć stóp procentowych na posiedzeniu w przyszłym tygodniu. W piątek rentowność papierów 2-letnich wyniosła 2,33 proc. wobec 2,20 proc. przed tygodniem. Wcześniej rentowność była nawet wyższa, ale raport o spadku nastrojów konsumentów w USA podkopał wiarę inwestorów w pomyślność rozwoju na giełdzie. Rentowność obligacji 10-letnich wyniosła 3,84 proc. – o 4 pkt więcej niż przed tygodniem.

W Europie przerabialiśmy ten sam scenariusz, tyle że w nieco mniejszej skali. Na koniec tygodnia 2-letnie obligacje niemieckiego rządu miały rentowność 3,84 proc. wobec 3,79 przed tygodniem, a 10-letnie 4,18 proc. (z 4,11 proc.).

RYNKI AKCJI


Polski rynek

Indeksy warszawskiego parkietu w dalszym ciągu poruszają się w trendzie bocznym. Skoro poprzedni tydzień był wzrostowy, w mijającym przyszła pora na spadki. Silna przecena dotknęła spółki na pierwszych trzech sesjach. Ku dużemu zdziwieniu akcjonariuszy indeksy zbliżyły się do styczniowych dołków pomimo znacznie lepszego zachowania giełd zagranicznych (ich indeksy poprawiały szczyty z lutego). Najwidoczniej, rodzimych inwestorów zmęczył trend boczny i pozbywali się akcji, co przy niskich obrotach przełożyło się na spory zasięg spadków. W drugiej części tygodnia część strat została odrobiona (przy spadkach za granicą) i po piątkowym zamknięciu WIG tracił w ujęciu tygodniowym 2,6 proc. Najgorzej zachowywały się spółki małe i średnie. Ich indeksy powróciły w okolice styczniowych dołków, które w przypadku sWIG80 zostały nawet poprawione. Od strony technicznej, to sygnał sprzedaży, ale nie zachęcamy nikogo do takiej decyzji. Bessa na warszawskim parkiecie trwa już od dziewięciu miesięcy, a czas działa zdecydowanie na korzyść posiadaczy akcji. Gdy na giełdę powróci kapitał zagraniczny, bądź inwestorzy indywidualni, ceny akcji poprawią nie tylko lutowe szczyty.

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

Cena ropy już nie straszna?

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: