eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek nieruchomości w USA - dziś nowe dane

Rynek nieruchomości w USA - dziś nowe dane

2008-04-24 11:28

Rynek nieruchomości w USA - dziś nowe dane

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Od jakiegoś czasu inwestorzy zdają się nie przejmować już danymi napływającymi z amerykańskiego rynku nieruchomości, uznając najwyraźniej, że jego załamanie zawarte jest już w cenach akcji.

Przeczytaj także: Akcje na GPW jednymi z najtańszych na świecie

Nie mniej na ten rynek warto zwracać uwagę, choćby dlatego, że w zgodnej opinii obserwatorów rynku, spowolnienie amerykańskiej gospodarki i kryzys na rynku finansowym muszą zakończyć się tam, gdzie się zaczęły. A więc właśnie na rynku nieruchomości. Dziś poznamy dane z rynku pierwotnego - ekonomiści oczekują, że sprzedaż nowych domów w marcu spadła o 0,8 proc., wobec spadku o 1,8 proc. w lutym. Dziś również poznamy dane o cenach domów w Wielkiej Brytanii, które mają obniżyć się o 0,2 proc. rok do roku. Ponadto poznamy również informacje o zamówieniach na dobra trwałego użytku w USA (oczekiwany wzrost o 0,1 proc.), oraz wartość niemieckiego indeksu Ifo.

SYTUACJA NA GPW


Wczorajsze notowania przyniosły trzeci z rzędu spadek cen akcji, nie mniej dotkliwy niż poprzednie. Spadki na GPW rozwijają się w najlepsze w czasie, gdy na innych rynkach mamy wyraźną poprawę koniunktury i możemy założyć, że ten rozjazd rynków nie może trwać wiecznie (podobnie pełni obaw patrzylibyśmy na sytuację, w której akcje na GPW rosną mimo spadków na świecie), ale póki co na warszawskiej giełdzie wyraźnie brakuje kapitału, który mógłby przecenione akcje odkupić. Trudno liczyć tutaj na litość zagranicznych inwestorów, krajowe OFE nie spieszą się z zakupami, skoro w perspektywie mają duże emisje akcji do objęcia, klienci TFI od dawna są raczej kamieniem u szyi indeksów niż siłą napędową GPW. Poprawa nastrojów w Warszawie nie będzie możliwa bez inwestorów zagranicznych i to na nich trzeba liczyć, skoro akcje na GPW są tańsze niż na innych rynkach wschodzących.

GIEŁDY ZAGRANICZNE


S&P i Dow Jones zyskały po 0,3 proc., a technologiczny Nasdaq aż 1,2 proc. Cieszyć może, że wzrostom znów towarzyszą wysokie obroty. Sama sesja przebiegała dosyć spokojnie, na co wpłynął brak ważnych publikacji makro oraz mieszane raporty ze spółek. Wczoraj więcej z nich zaskoczyło pozytywnie. Lepsze wyniki od prognoz zaprezentował Boeing, EMC (branża komputerowa) oraz producent wyrobów tytoniowych Philip Morris, natomiast na minus zaskoczyła grupa finansowa Ambac - drugi największy emitent obligacji.

Dziś rano na giełdzie w Szangahju akcje podrożały najsilniej od 6 lat - Shanghai Composite wzrósł o 9,6 proc. To reakcja na decyzję władz chińskich, które walcząc z silnymi spadkami zniosły podatek od zysków giełdy. Reakcja na pozostałych giełdach regionu była mieszana - Hang Seng wzrósł 1,6 proc., a Nikkei i Kospi zanotowały marginalne spadki.

 

1 2 ... 4

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: