eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Podrożały: miedź, złoto i ropa

Podrożały: miedź, złoto i ropa

2008-04-17 11:59

W USA już przed sesją gracze na rynku akcji dostali prezenty, które mogły być wykorzystane jako pretekst do podnoszenia indeksów. We wtorek wieczorem okazało się, że zysk kwartalny Intela był nieco gorszy od oczekiwań, ale przychody wyższe, a poza tym firma podtrzymała prognozy odnośnie marż w bieżącym roku.

Przeczytaj także: Ropa i produkty rolne bez przerwy drożeją

Prognoza zysku była nieznacznie lepsza od poprzedniej. Intel i AMD kilka tygodni temu ostrzegły, że ich wyniki będą słabsze od oczekiwań, więc taki raport musiał bardzo pomagać sektorowi producentów półprzewodników.

Prezenty dostali też posiadacze akcji z sektora finansowego. JP Morgan Chase opublikował raport kwartalny lepszy od prognoz, ale zysk jednak spadł o 50 procent, Bank poinformował też, że w tym roku otoczenie gospodarcze mu nie sprzyja. Również zysk Wells Fargo (piąty bank w USA) spadł o 11 procent, ale był zdecydowanie wyższy od oczekiwań. Warto jednak pamiętać o tym, że akurat te dwa banki były nieznacznie wystawione na ryzyko instrumentów opartych na kredytach hipotecznych. Gracze całkowicie zlekceważyli informację Wall Street Journal, który poinformował, że Merrill Lynch w czwartek, prezentując swój raport kwartalny, poinformuje o wpisaniu w rezerwy następnych 6 – 8 mld USD. Cena akcji również tej spółki rosła. Wyglądało to tak, jakby gracze z tymi stratami się już pogodzili.

Raporty makroekonomiczne też bykom nie szkodziły. Wskaźnik CPI w USA wzrósł dokładnie tak jak oczekiwano, czyli o 0,3 proc. m/m (inflacja bazowa o 0,2 proc.). W stosunku rocznym inflacja pozostała na poziomie 4 procent (bazowa 2,4 proc.). Dowiedzieliśmy się też, że w pierwszym kwartale (po sezonowym wyrównaniu) inflacja wzrosła o 3,1 procent, czyli mniej niż w pierwszym kwartale 2007, kiedy wzrosła o 4,1 procent. Zdecydowanie lepsze od oczekiwań były dane z sektora produkcyjnego. W marcu dynamika produkcji przemysłowej wzrosła o 0,3 procent (oczekiwano spadku o 0,1 procent). Wykorzystanie potencjału produkcyjnego spadło jednak z 80,9 do 80,5 proc. Gracze zazwyczaj te dane lekceważą, ale w sytuacji, kiedy każdy pozytyw się liczy musiały one pomagać obozowi byków na rynku akcji. Jedynie dane o zezwoleniach na budowy domów i rozpoczętych budowach domów były dużo gorsze od oczekiwań. Ilość zezwoleń spadła aż o 11,9 procent (do poziomu 17. letniego minimum), a zezwoleń o 5,8 proc.

Po tym zestawie danych kurs EUR/USD, który wcześniej bez problemów przełamał się przez opór na poziomie 1,59 USD (dzięki danym o europejskiej inflacji – wzrosła do 3,6 proc.) zaczął się konsolidować w okolicach poziomu 1,5950 USD. To za małe przebicie poziomu 1,59 USD, żeby uznać je za sygnał kupna. Musimy jeszcze zobaczyć potwierdzenie. Jednak już takie osłabienie amerykańskiej waluty doprowadziło do dużego (3,5 proc.) wzrostu ceny miedzi. Podrożało też (1,6 proc.) złoto. Również ropa kontynuowała wzrost atakując poziom 115 USD. Nic dziwnego, że oprócz sektora producentów półprzewodników i finansowego bykom pomagał też sektor surowcowy.

 

1 2

następna

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: