eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › RPP podniesie stopy procentowe do 6 proc.?

RPP podniesie stopy procentowe do 6 proc.?

2008-04-11 17:37

Przeczytaj także: Tydzień: kurs złotego systematycznie rósł

Eurodolar wybił się w czwartek górą z formacji trójkąta, która widać na wykresie czterogodzinnym. Samo wybicie nastąpiło przed ogłoszeniem decyzji ECB i doprowadziło do nowych rekordów na tej parze na poziomie 1,5912. Po decyzji doszło do realizacji zysków, która sprowadziła kurs ponownie poniżej 1,5800. W ciągu tygodnia poznaliśmy zaskakująco dobre dane o produkcji przemysłowej w Niemczech, która w lutym wzrosła o 0,4 proc, podczas gdy spodziewano się spadku o 0,5 proc.

Ze Stanów Zjednoczonych przeważająca większość napływających informacji miała negatywny wydźwięk. Liczba podpisanych umów kupna domów na rynku wtórnym spadła o więcej niż się spodziewano, a wzrost zapasów hurtowników ponad dwukrotnie przekroczył oczekiwania rynku. Poznaliśmy notatki z ostatniego posiedzenie Komitetu Otwartego Rynku, które nie przedstawiły optymistycznego obrazu amerykańskiej gospodarki. FED spodziewa się znacznego spowolnienia gospodarczego, ale widzi również początek ożywienia w drugiej połowie roku.

Waluta brytyjska przeżywała ciężkie chwile w tym tygodniu, szczególnie w relacji do euro. Publikacja indeksu Halifax wskazująca na znaczny spadek cen domów w Wielkiej Brytanii nie tylko zwiększyła obawy o gospodarkę, ale i wywołała spekulacje o obcięciu stopy procentowej o 50 punktów bazowych. Kurs GBP/USD zniżkował tego dnia o prawie 300pkt, a następnego dnia w stosunku do wspólnej waluty ustanowione zostały nowe rekordowe poziomy. Najwięcej od 11 lat stracił również indeks funta. Ostatecznie jednak Bank Anglii obniżył stopę procentową o 25 punktów bazowych, zgodnie z oczekiwaniami. Trend spadkowy na funcie został zatrzymany przez lepsze informacje, które napłynęły z tamtejszej gospodarki. Produkcja przemysłowa i wytwórcza okazała się w lutym wyższa od prognoz i pomogła notowaniom królewskiej waluty. Silnym wahaniom pod koniec tygodnia podlegała waluta japońska. Spekulacje o dążeniu azjatyckich banków centralnych do jak najwyższych kursów swoich walut w celu powstrzymania inflacji pomogły jenowi. Spekulacje te zostały przez samych zainteresowanych zdementowane, niemniej jednak juan od początku roku umocnił się o ponad 4 proc w stosunku do dolara.

Rozpoczęty sezon publikacji wyników amerykańskich spółek za pierwszy kwartał przyniósł rozczarowanie inwestorów. Początek tygodnia i spadek zysku netto spółki Alcoa o 54 proc nie wywołał takiej burzy, jak General Electric w piątek. W przypadku GE spodziewano się dobrych wyników i spadek zysku netto oraz obniżenie prognoz wywołało gwałtowne spadki na giełdach.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: