eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki finansowe 14-18.01.08

Rynki finansowe 14-18.01.08

2008-01-18 19:04

Przeczytaj także: Rynki finansowe 07-11.01.08


RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH


Polski rynek

Nasze obligacje zyskiwały w tym tygodniu przecząc tezie, którą można by wystawić na podstawie zachowania złotego, że inwestorzy portfelowi wycofują się z Polski. Na umocnienie naszych papierów dominujący wpływ miał ostatni spadek rentowności obligacji na świecie, ale także słabsze dane makro, które sugerują, że RPP może mniej ochoczo podnosić stopy procentowe (poza dwiema podwyżkami z I kwartału, które wydają się przesądzone). Rentowność obligacji dwuletnich spadła do 5,93 proc. wobec 6,08 proc. przed tygodniem, a dziesięcioletnich do 5,83 proc. (z 5,86 proc.). Trzymiesięczna stopa WIBOR utrzymała poziom 5,65 proc.

Zagraniczne rynki

Spadki na giełdach akcji umocniły popyt na obligacje skarbowe w USA, choć kosztem papierów komercyjnych. Pod koniec tygodnia sytuacja się odwróciła, ale i tak na koniec tygodnia rentowność papierów 10-letnich wyniosła 3,66 proc., wobec 3,86 proc. przed tygodniem. Dwulatki dawały 2,4 proc. zysku (przy 4,2-proc. inflacji!), wobec 2,65 proc. przed tygodniem. Rentowność niemieckich dwulatek zjechała do 3,49 proc. z 3,75 proc. przed tygodniem.

RYNKI AKCJI


Polski rynek

WIG ma za sobą szósty spadkowy tydzień z rzędu i to porządnego spadku – w skali tygodnia wyniósł on 6,5 proc. W podobnej skali spadł WIG20, mWIG i sWIG. Obroty podliczono na 12 mld PLN i pod tym względem był to jeden z najlepszych tygodni na GPW w jej historii. Niestety wzrost obrotów potwierdza tylko siłę sprzedających. Warto jednak zwrócić uwagę, że dno zostało wyznaczone już na środowej sesji (wtedy też rynek ocierał się o krach), a kolejne dni przyniosły stopniową poprawę sytuacji i właśnie wtedy obroty rosły najsilniej. Daje to podstawy do tego by sądzić, że spadki zostaną powstrzymane. Także dlatego, że wsparciem dla WIG20 i WIG okazały się poziomy konsolidacji z wakacji 2006 r. (kiedy rynek lizał rany po majowo - czerwcowym załamaniu). Wtedy wsparcie okazało się trwałe i okazało się bazą do dalszej hossy. Jesteśmy w tym samym miejscu, tyle że półtora roku później.

W przyszłym tygodniu 45 proc. analityków ankietowanych przez GPW spodziewa się wzrostu WIG20, a 18 proc. oczekuje jego spadku. Niestety nie jest to dobra wróżba, bo przewaga optymistów rzadko służy rynkowi.

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: