eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Sytuacja na rynkach finansowych - grudzień 2007

Sytuacja na rynkach finansowych - grudzień 2007

2008-01-18 16:15

Przeczytaj także: Rynek walutowy grudzień 2007

Efektem szeregu niekorzystnych informacji była oczywiście dalsza wyprzedaż dolara, tym razem do poziomu 1,4825 wobec euro. Oczekując na styczniową decyzję ECB odnośnie poziomu stóp procentowych, EUR/USD konsolidował się. Jak zwykle istotniejsza od samej decyzji okazała się być konferencja prasowa prezesa Trichet. Mocno jastrzębia retoryka wypowiedzi stała się impulsem do wzrostu wartość euro. Szef ECB skoncentrował się na zagrożeniach inflacyjnych w strefie euro, związanych z utrzymującą się presją płacową oraz z kontynuacją trendów wzrostowych na rynkach towarowych. Po raz kolejny podkreślił determinację ECB w działaniach mających na celu stabilizację cen w długim okresie oraz niedopuszczenie do tzw. efektu drugiej rundy ( wzrost oczekiwań płacowych prowadzących do wzrostu wynagrodzeń indeksowanych o wzrost cen powodujących w efekcie presję inflacyjną) mogącego nakręcać spiralę inflacyjną. Na pytanie, które padło w trakcie konferencji czy na posiedzeniu rozważano obniżkę kosztu pieniądza, Trichet odpowiedział, że tylko dwie a nie trzy możliwości brane były pod uwagę. Pokazuje to jednoznacznie gotowość Banku do działania, gdy obecne trendy cenowe w Eurolandzie będą podtrzymane.

Analizując ostatnie dane makro płynące z sektora wytwórczego jak i słabnący popyt wewnętrzny w Unii wydaje się że pole do zacieśniania polityki pieniężnej jest ograniczone. Ostra wypowiedź Trichet była raczej swoistą próbą schładzania oczekiwań inflacyjnych poprzez wyraźny przekaz o możliwych podwyżkach stóp w przyszłości.

Niewykluczone, że w drugiej połowie roku rozwój wydarzeń w gospodarce europejskiej zmusi ECB do obniżek. Rynek walutowy zareagował natychmiast, w szybkim tempie umacniając wspólną walutę. EUR/USD poszybował z poziomów 1,4650 do 1.4810, zbliżając się do tegorocznych szczytów. Wspomniana wcześniej wypowiedź Bena Bernanke o konieczności obniżek stóp procentowych w USA, podtrzymała negatywny sentyment do waluty amerykańskiej.

fot. mat. prasowe

Poziom głównej stopy procentowej w USA



EUR/USD pokonał styczniowe maksimum zlokalizowane na 1,4825, stanowiące jednocześnie ostatni poziom Fibonacciego zniesienia ruchu spadkowego z 1,4970 do 1,4310. Otwiera to drogę dla ataku na psychologiczną barierę 1,5000.

Przeczytaj także: Rynek walutowy 03-28.02.14 Rynek walutowy 03-28.02.14

poprzednia  

1 2 3 4 ... 6

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: