eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek walutowy listopad 2007

Rynek walutowy listopad 2007

2007-11-30 17:15

Wydarzenia listopada, a przede wszystkim jego końcówki skłaniają do refleksji na temat najbliższych losów amerykańskiej waluty, która w tym roku straciła grunt pod nogami bijąc kolejne historyczne rekordy swojej słabości.

Przeczytaj także: Rynek walutowy wrzesień 2007

Wyprzedaż dolara nabrała impetu w drugiej połowie roku a jej apogeum przypadło na okres powakacyjny. W jej rezultacie kurs EURUSD podskoczył w przeciągu 3,5 miesiąca o ponad 16 centów, co stanowi niemal 12% a pod koniec miesiąca zbliżył się on w okolice psychologicznego poziomu 1,5 USD za 1 EUR. Czy ta psychologiczna bariera jest w stanie powstrzymać inwestorów przed wyzbywaniem się amerykańskiej waluty, czy też po krótkim odpoczynku czeka nas kolejny rajd na nowe, dotąd nienotowane poziomy?

Odpowiedź na to pytanie jest obecnie niezwykle trudna, gdyż sytuację na światowych rynkach finansowych cechuje duża niepewność, która przekłada się na wzrost zmienności i duży udział emocji w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych przez inwestorów. Najlepszym odzwierciedleniem niezdecydowania i niepokoju panujących w umysłach inwestorów jest wykres indeksu VIX, który przez to, że odzwierciedla zmienność rynków finansowych może być traktowany jako miernik ryzyka inwestycyjnego. Indeks ten przez ostatnie dwa lata przez większość czasu znajdował się w przedziale 10-14, jednak w połowie obecnego roku, a dokładnie po ujawnieniu się w lipcu skutków finansowych kryzysu na rynku kredytów hipotecznych typu subprime, podskoczył w rejon 39, notując tym samym ponad pięcioletni szczyt. Od tego czasu negatywne nastroje nieco opadły, jednak niepewność inwestorów pozostała, co przekłada się na wartość indeksu VIX w rejonie 26-30 w listopadzie.

Niedźwiedzie zdominowały światowe parkiety

Duże ryzyko, którego odbiciem jest wzrost wartości indeksu zmienności rynków finansowych nie służy oczywiście apetytowi na ryzyko, co musi skutkować nie najlepszą atmosferą na rynkach akcyjnych. I rzeczywiście cały listopad upłynął dla większości światowych giełd pod dyktando niedźwiedzi, a skala obserwowanych spadków zasiała wśród inwestorów obawy o możliwość końca hossy. Za popsucie nastrojów wśród inwestorów odpowiada w głównej mierze kryzys na rynku nieruchomości, a dokładnie wynikające z niego załamanie się rynku kredytów subprime i utrata wartości przez instrumenty finansowe z nim powiązane. Taki rozwój sytuacji musiał odbić się na wynikach instytucji finansowych, które chętnie umieszczały tego typu papiery w swoich portfelach. Głównymi ofiarami niechęci inwestorów do rynku papierów dłużnych opartych o należności z kredytów hipotecznych stały się największe amerykańskie banki, przede wszystkim Citi oraz Merril Lynch, które musiały zawiązać rezerwy z tego tytułu w wysokości odpowiednio ok. 11 mld USD oraz 7-8 mld USD. Ujawnienie tych informacji w sprawozdaniach finansowych za III kwartał było zapalnikiem dla eksplozji awersji do ryzyka, a tym samym stało się sygnałem do wyprzedaży akcji na całym świecie.

Przeczytaj także: Rynek walutowy 03-28.02.14 Rynek walutowy 03-28.02.14

 

1 2 3

następna

oprac. : Krzysztof Gąska / FMC Management FMC Management

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: