eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek walutowy grudzień 2007

Rynek walutowy grudzień 2007

2007-12-28 17:28

Przeczytaj także: Rynek walutowy listopad 2007


Decyzje Banków Centralnych

W grudniu Angielski Bank Centralny oraz FOMC podjęły decyzję o obniżeniu stóp procentowych. Zarówno w Wielkiej Brytanii jak i Stanach Zjednoczonych koszt pieniądza został zmniejszony o 25 pkt. bazowych. Taka decyzja banków związana jest przede wszystkim z kryzysową sytuacją na tamtejszych rynkach finansowych, a głównie chodzi tutaj o rynek nieruchomości. Najprawdopodobniej w przyszłym roku nastąpi kolejna fala obniżek stóp procentowych w tych krajach. Największą barierą w dalszym rozluźnianiu polityki monetarnej będzie jednak silna presja inflacyjna. Niełatwo jest bowiem zatrzymać dotychczasowy trend wzrostowy na rynku żywności i energii.

Europejski Bank Centralny, w przeciwieństwie do poprzednich dwóch banków, podjął decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie (4%). Wygłoszone bezpośrednio po publikacji przemówienie prezesa EBC Jean Claud Trichet’a miało jednak „jastrzębi” charakter. Jego zdaniem dynamika cen w Strefie Euro może wzrosnąć w roku 2008 nawet do 3%. Należy tutaj pamiętać, iż narastająca presja inflacyjna ma kluczowy wpływ na podnoszenie kosztu pieniądza. Zaostrzenie polityki monetarnej przez Europejski Bank Centralny w przyszłym roku wydaje się zatem niewykluczone. Z kolei wzrost stóp procentowych w Strefie Euro i jednoczesne obniżenie kosztu pieniądza w Stanach Zjednoczonych może doprowadzić do rekordowych szczytów kursu EURUSD.

Sytuacja gospodarcza Polski

Grudniowa decyzja RPP nie była dla nas zaskoczeniem. Rada Polityki Pieniężnej, zgodnie z oczekiwaniami, podjęła decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie (5,00%). Niewykluczone wydaje się jednak dalsze zacieśnianie polityki monetarnej w 2008 r. Docierające do nas informacje o polskiej koniunkturze mają bowiem wyraźnie „jastrzębi” charakter. W ocenie RPP, tempo wzrostu gospodarczego w naszym kraju będzie najprawdopodobniej nadal wyższe od dynamiki zmian potencjalnego PKB. Utrzymanie się wysokiej dynamiki wynagrodzeń (12%) oraz przede wszystkim negatywna relacja między wzrostem wynagrodzeń a wydajnością pracy powoduje narastanie presji płacowej, a tym samym presji inflacyjnej. Odnotowane ostatnio gwałtowne podwyżki cen żywności oraz cen paliwa także zwiększają ryzyko utrzymania się zbyt wysokiej inflacji. Zdaniem Dariusza Filara indeks CPI w I kwartale może wynieść ok. 4% i utrzyma się on na poziomie ok. 3,5% przez kolejne trzy kwartały. Według niego cel inflacyjny (2,5%) zostanie osiągnięty dopiero w 2009 r., czyli dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej w Polsce wydaje się nieuniknione.

Należy tutaj również zauważyć, iż przekazany do parlamentu projekt budżetu państwa wskazuje na wzrost wydatków publicznych, co spowoduje jeszcze większą presję na ceny. Perspektywa kolejnej podwyżki stóp procentowych jest zatem bardzo realna, a wręcz konieczna.
Przeczytaj także: Rynek walutowy 03-28.02.14 Rynek walutowy 03-28.02.14

oprac. : FMC Management FMC Management

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: