eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Koniec roku podnosi ceny akcji

Koniec roku podnosi ceny akcji

2007-12-21 10:10

Przeczytaj także: Poznamy PKB USA w III kwartale 2007

Nie przypuszczam, żeby publikacja danych makro miała wpływ na GPW, ale na rynku walutowym możemy reakcję zobaczyć. Przede wszystkim dane będą istotne dla tych inwestorów, których interesuje koniunktura giełdowa w dłuższym okresie. Dowiemy się, jaka w listopadzie była sprzedaż detaliczna i stopa bezrobocia. Prognozy są nadal optymistyczne. Sprzedaż ma wzrosnąć ponad 18 procent, a stopa bezrobocia ma spaść do 11,2 proc. Złotemu pomogłoby, gdyby sprzedaż wzrosła jeszcze mocniej, bo zwiększyłoby prawdopodobieństwo podwyżek stóp. Dowiemy się też, jaka była w listopadzie inflacja bazowa. Co prawda uważam, że ta miara inflacji traci coraz szybciej swoje znaczenie, ale większość ekonomistów bardzo na nią zwraca uwagę. Dlatego też jej wzrost powyżej 1,5 procent działałby na korzyść złotego. Nie znaczy to jednak, że dojdzie do jego wzmocnienia. Przed długą przerwą (w Wigilię rynek będzie bardzo płytki) najbardziej prawdopodobne jest ponowne osłabienie.

Na GPW w czwartek WIG20 poszedł od rana drogą wskazaną przez inne giełdy europejskie. Wzrost nawet był większy niż na innych giełdach, co nie mogło dziwić, bo przecież w poprzednich dniach indeksy znacznie spadły. Należało się już nam poważniejsze odbicie, ale jak zwykle kreowali je znowu arbitrażyści. Jednak mniejsze spółki reprezentowane przez MWIG40 traciły, a cały rynek zaczął się przed południem osuwać podążając za innymi europejskimi indeksami. Nie było to jednostajne osuwanie, bo w jego trakcie zdarzały się nagłe wyskoki indeksów.

Generalnie rynek chciał rosnąć, a liderem były akcje Agory i KGHM (reagujące zdecydowanie nadmiernie na wzrost cen miedzi). Po publikacji danych makro w USA, kiedy to gracze w Europie bardziej zdecydowanie zaczęli kupować akcje, również nasz WIG20 ruszył na północ, ale końcówka była znowu słaba, mimo że udało się wypracować 0,7 proc. wzrostu tego indeksu. Miałem wrażenie, że fundusze zaczynają odważniej przeciwstawiać się arbitrażystom.

Dzisiaj polscy inwestorzy są również, podobnie jak inni Europejczycy, w bardzo trudnej sytuacji. U nas wpływ arbitrażu w tygodniu wygasania serii kontraktów jest olbrzymi, a GPW też zamknie podwoje do 27.12, co uniemożliwi reakcję na poniedziałkową i środową sesję w USA. Wszystko sprzyja podaży, ale zakładam, że indeksy nie spadną. Owszem, możliwe są bardzo gwałtowne zmiany ich kierunku (jak to się często dzieje w dniu wygasania kontraktów), ale w drugiej części sesji, kiedy arbitraż się uspokoi, TFI i OFE powinny ceny akcji podnieść. Z pewnością się tak stanie, jeśli będzie im sprzyjało zachowanie innych rynków europejskich.


Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: