eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › GPW: duże spółki znowu najsilniejsze

GPW: duże spółki znowu najsilniejsze

2007-12-13 11:09

Przeczytaj także: FOMC: główna i dyskontowa stopa procentowa o 25 pb. w dół


O tej samej godzinie (14.30) dowiemy się też, jaka była w USA sprzedaż detaliczna i ilu bezrobotnych zarejestrowało się w ostatnim tygodniu. Obserwowana będzie szczególnie mocno sprzedaż bez samochodów. Dane dotyczą listopada, czyli okresu, w którym rozpoczyna się sprzedaż świąteczna, więc spory wzrost w stosunku do października z pewnością nastąpił. Pytanie tylko jak był duży. Dobre dane pomogłyby akcjom i dolarowi. Słabe powinny zaszkodzić (tylko „powinny”, bo w końcu roku każde dane mogą zostać po prostu zlekceważone). Warto też przyjrzeć się danym o bezrobociu. Ostatnio średnia 4 – tygodniowa wzrosła do poziomu dwuletniego maksimum (taka była po uderzeniu huraganu Katrina). Jeśli nadal będzie rosła to dolar może ucierpieć, ale posiadacze akcji niekoniecznie. Na razie strach przed recesją jest żaden, a nadzieja na dalsze obniżki stóp nieco mniejsza, a złe dane z rynku pracy prawdopodobieństwo takiej obniżki by zwiększyły. Opublikowane też zostaną dane o zapasach w amerykańskich firmach, ale to gracze zawsze lekceważą.

Duże spółki znowu najsilniejsze

W środę złoty od rana usiłował odrobić stracony dzień wcześniej teren, ale zwrot na rynku EUR/USD szybko ten ruch zahamował, a potem odwrócił i złoty zaczął powoli tracić. Nie mógł pomóc naszej walucie opublikowany w środę październikowy bilans płatniczy Polski. Okazało się, że deficyt wzrósł nie do 1,16 mld euro, ale aż do 1,302 mld euro. Mocny złoty szkodzi eksportowi, ale jednak jego wzrost był w październiku o 15,7 proc. (import o 17 proc.). Dopiero informacja o decyzjach Fed i ECB (szczegóły w komentarzu „amerykańskim”), kiedy kurs EUR/USD ostro ruszył na północ, nasza waluta umocniła się w stosunku do euro o dolara. Pomagał jej też wzrost kursu USD/JPY.

Dzisiaj zostanie opublikowany skrócony protokół z ostatniego posiedzenia RPP. Nie spodziewam się, żeby miał on jakiś wpływ na zachowanie rynku, bo z całą pewnością nie rozjaśni sytuacji. Poza tym publikowane o tej samej godzinie dane o wzroście inflacji CPI w listopadzie dodatkowo umniejszą znaczenie tego protokołu. Niedawno Ministerstwo Finansów prognozowało, że inflacja wzrośnie o 3,5 proc. MF nie ma patentu na nieomylność, więc będziemy czekali z napięciem na realne dane. Gdyby wzrost inflacji był mniejszy, to decyzja o podwyżce stóp nie zostałaby podjęta w grudniu. Jeśli wzrost cen będzie większy, to RPP z całą pewnością w grudniu stopy podniesie, a oczekiwanie na to powinno wzmacniać złotego. Może też już szkodzić akcjom.

GPW nie miała w środę rano wyjścia – indeksy musiały rozpocząć sesję dużym spadkiem, szczególnie, że tuż przed otwarciem naszej sesji na giełdach europejskich sytuacja zaczęła się szybko pogarszać. Jednak rynek dużych spółek trzymał się bardzo dzielnie, a WIG20 szybko zredukował skalę spadku do poniżej jednego procenta. Dużo gorzej wyglądał segment mniejszych spółek (MWIG40 tracił nawet dwa procent). Sytuacja szybko się zmieniła. Już po niecałej godzinie rynek wyglądał zupełnie inaczej. WIG20 tracił mniej niż pół procent, a MWIG40 około jednego procenta. Zaczęło się polowanie na odbicie w USA, co po godzinie dwunastej zaowocowało przejściem WIG20 na plusy. Mniej więcej w tym samym czasie poprawiła się też sytuacja na innych rynkach europejskich.

Przełom nastąpił po opublikowaniu informacji o kolejnej pomocy, którą Fed i ECB zaoferował rynkom finansowym. Indeksy w całej Europie szybko pomaszerowały na północ, dzięki czemu WIG20 skończył sesję wzrostem. MWIG40 jednak spadł sygnalizując, że rynek małych spółek jest nadal bardzo słaby i podatny na duże spadki. Wczorajsza sesja w USA nie zachęci popytu do kupna akcji. W zasadzie powinna zwiększyć podaż i doprowadzić do sporego spadku indeksów. Jednak posiadacze akcji powinni poczekać na dane o amerykańskiej inflacji PPI i sprzedaży detalicznej. Dopiero po nich losy sesji się rozstrzygną. Gdyby PPI wzrosła zdecydowanie mocniej niż się tego oczkuje to koniec sesji może być przykry.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: