eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Inwestowanie w złoto jest bezpieczne

Inwestowanie w złoto jest bezpieczne

2007-12-12 13:14

Przeczytaj także: Inwestowanie w złoto dobre na kryzys


W 2006 r. w przemyśle i dentystyce znalazło zastosowanie 458 ton złota, natomiast w pierwszych trzech kwartałach br. 348 ton, co stanowi wzrost o 2% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Największy popyt generuje przemysł elektroniczny. Złoto jest stosowane w produkcji takich dóbr, jak telefony komórkowe czy komputery. Największy wzrost zapotrzebowania na złoto w przemyśle odnotowano w Indiach i Szwajcarii. Jest ono używane do produkcji części platerowanych, stosowanych m.in. w zegarkach. Popyt na złoto w przemyśle spadł natomiast w Stanach Zjednoczonych i Japonii.

Inwestycje w złoto obejmujące zakup sztabek, monet bulionowych, medali „ważyły” w 2006 r. aż 413 ton. W bieżącym roku, do końca września - 371 ton.

Coraz większe znaczenie w inwestycjach w złoto odgrywają fundusze notowane na giełdach (Exchange Traded Funds, „ETFs”). Podmioty te w ubiegłym roku sprzedały certyfikaty o wartości odpowiadającej 260 tonom złota. Inwestycje tego rodzaju funduszy w bieżącym roku wzrosły o 171 ton czystego złota. Łączna wartość inwestycji ETF’s stanowiła na koniec września 20,7 mld USD i była większa o 30% niż rok wcześniej. Fundusze złota notowane na giełdach to: streetTRACKS Gold Shares, LyxOR Gold Bullion Securities, Gold Bullion Securities (Australia), NewGold Gold Debentures, iShares Comex Gold Trust, ZKB Gold ETF, GOLDIST, ETF Securities, Central Fund of Canada and Central Gold Trust.

Jak wielki wpływ na rynek złota mają inwestycje funduszy hedgingowych, trudno precyzyjnie ocenić. Posiadają one w zarządzaniu ok. 1,5 bln dolarów a ich strategie mają charakter wysoce spekulacyjny. Inwestują we wszystko na czym można zarobić. Stąd ostatnio upodobały sobie metale szlachetne. Mogą więc w znacznym stopniu oddziaływać na rynek złota powodując niejednokrotnie wzrosty lub spadki kursów nie mające fundamentalnego uzasadnienia.

Podaż. Całkowita podaż złota w 2006 r. wyniosła 3.557 ton, o 468 ton mniej niż w 2005 r. W okresie trzech kwartałów 2007 r. stanowiła ona 2.629 ton, tyle samo co w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Udział kopalń w całkowitej podaży złota stanowił w ostatnich latach 55-60%. W latach 2001-2006 produkcja znajdowała się w trendzie spadkowym z 2.645 do 2.477 ton.

W 2006 r. kopalnie wyprodukowały 2.473 tony złota, z czego 373 tony zostało przeznaczone na transakcje hedgingowe. W efekcie podaż netto stanowiła wówczas 2.100 ton. W bieżącym roku (trzy kwartały) produkcja wzrosła o 2% do 1.842 tony. Po odliczeniu transakcji hedgingowych na rynek trafiło ostatecznie 1.514 tony czystego złota.

oprac. : Jan Mazurek / expander expander

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: