eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Inwestowanie w złoto jest bezpieczne

Inwestowanie w złoto jest bezpieczne

2007-12-12 13:14

W okresach niepewności ludzie uciekają z majątkami do aktywów uważanych za bezpieczne. Złoto gwarantuje ochronę przed niekorzystnymi zmianami na rynku, jakie oddziałują szczególnie brutalnie na tradycyjne aktywa w takich okresach. Nadaje się więc dla ochrony dorobku życia jednego lub wielu pokoleń. W formie fizycznej jest niezniszczalne, nie strawi go ani ogień ani woda.

Przeczytaj także: Inwestowanie w złoto dobre na kryzys

To są fundamentalne zalety, jakie uosabia szlachetny kruszec o unikalnych właściwościach fizyko-chemicznych. Niejeden mężczyzna musiałby dobrze naprężyć muskuły, aby podnieść złotą kostkę o krawędzi 16 cm. Obliczenie jej ciężaru pozostawiam czytelnikom.

Złoto, które posiadamy na Ziemi powstało miliardy lat temu w wyniku procesów syntezy termojądrowej we wnętrzu gwiazdy, która wybuchając, jako supernowa rozrzuciła w ostatnim tchnieniu ciężkie metale. Formułująca się z błądzącej materii w przestrzeni kosmicznej planeta Ziemia otrzymała w darze nadzwyczajny złoty metal, gdyż nic w przyrodzie nie ginie.

Motywy inwestowania w złoto


Dzisiejsi inwestorzy finansowi patrzą na złoto racjonalnie. Jest ono traktowane jako jedno z aktywów, które może zasilić portfel inwestycyjny. Ze względu na wysoką płynność jest ono postrzegane jako jedna z walut. Powstał już nawet złoty wirtualny pieniądz, którym można spekulować lub dokonywać płatności. Są emitowane certyfikaty na złoto, powstają fundusze i produkty strukturyzowane.

Spróbujmy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego złoto cieszy się tak dużym wzięciem na rynku finansowym? Motywów jest wiele, oto najważniejsze:
  • Lokata kapitału. Sztabki, monety, medale - to najpewniejsze aktywa, które są w stanie przetrwać czas, ogień, wodę, kataklizmy. Oferowane są przez banki czy mennice - można nabyć je nawet poprzez internet. Najbardziej znane monety to: American Eagles, American Buffalo, Krugerrand, Canadian Maple Leaf. U nas w cenie są złote monety z wizerunkiem Jana Pawła II.
  • Zarabianie na zmianach notowań. Jest wiele instrumentów finansowych pozwalających na wykorzystanie różnic cen złota. Są one dostępne dla każdego polskiego inwestora za pośrednictwem internetowych platform transakcyjnych, oferowanych przez banki oraz firmy brokerskie. Przykładem jest SaxoTrader (). Najprostszym sposobem pomnażania kapitału jest gra na rynku spot. Wyższą szkołą jazdy jest inwestowanie w instrumenty pochodne, oparte na złocie, np. kontrakty terminowe lub opcje. Dysponując stosunkowo niewielką ilością kapitału inwestor jest w stanie kupić wirtualnie znaczące ilości złota. Zamiast kupować można również sprzedać kontrakt na złoto, jeżeli przewiduje korektę. Karierę na świecie robią fundusze złota notowane na giełdach (Exchange Traded Funds, „ETFs”) a także fundusze inwestycyjne zawierające różne aktywa, w tym złoto czy akcje spółek producentów złota. Mamy również w Polsce taki fundusz – Investor Gold FIZ. Coraz częściej złoto stanowi podstawę budowy produktów strukturyzowanych, których na naszym rynku nie brakuje.
  • Dywersyfikacja portfela. Większość inwestorów lokuje w tradycyjne aktywa finansowe, jak akcje i obligacje czy jednostki funduszy. Różnicowanie składu portfela zabezpiecza go przed fluktuacjami kursów rynkowych poszczególnych aktywów lub grup aktywów. Aby jednak uzyskać pozytywny efekt, korelacja notowań pomiędzy różnymi aktywami winna być jak najniższa. Potoczne znaczenie słowa korelacja daje się przełożyć na język statystyki i opisać liczbami. Złoto jest nisko skorelowane z rynkiem akcji. Według raportu World Gold Council, instytucji analizującej światowy rynek złota, w okresie ostatnich trzech lat współczynnik korelacji notowań tego metalu z indeksami amerykańskiej giełdy papierów wartościowych S&P500 oraz Dow Jones oscylował wokół zera. Jedynie współczynnik korelacji z indeksem odwzorowującym sytuację na 23 światowych giełdach, określanym mianem MSCI, był wyższy i wyniósł ok. 0,46, co należy uznać za średnią korelację. Bliską zera korelację wykazuje złoto z rynkiem papierów dłużnych. Niski współczynnik korelacji daje możliwość osiągnięcia korzystnego efektu dywersyfikacji w postaci redukcji ryzyka.
  • Zabezpieczenie przed inflacją. Złoto jest używane jako aktywo, które może zabezpieczyć przed skutkami inflacji. W obawie przed inflacją ludzie kupują złoto, wymuszając wzrost jego cen. Kto przed nadejściem kryzysu ekonomicznego zamieni papierowy pieniądz na kruszec, ten ocali posiadaną wartość majątku. Wzrost notowań ropy, przekłada się na wzrost cen towarów i usług, czyli uruchamia inflację. Złoto jest więc używane, jako aktywo zabezpieczające przed skutkami wzrostu inflacji a zatem cen ropy. To co dzieje się na rynku złota w ostatnich miesiącach, jest w znaczącym stopniu skutkiem hossy na rynku ropy.
  • Zabezpieczenie przed skutkami spadku wartości dolara. Likwidacja systemu z Bretton Woods, w tym sztywnego powiązania dolara ze złotem (35 USD za uncję), stanowiła początek końca dolara. Od tamtego zdarzenia minęło już ponad trzydzieści lat i obecnie obserwujemy poważne problemy zielonej waluty. Przyczyn jest wiele, zarówno ekonomicznych, jak też politycznych. Problem nawarzyły sobie same Stany Zjednoczone. Monstrualne zadłużenie, bliskie 9 bln dolarów, prowadzenie kosztownych wojen, deficyt handlowy, czy życie społeczeństwa ponad stan na kredyt, prowadzi ten kraj na granicę przepaści. Ponadto w Pekinie coraz głośniej mówi się o restrukturyzacji rezerw dolarowych, co może oznaczać zamianę dolarów amerykańskich na euro, franki, funty a także złoto. A jest co restrukturyzować – są to największe rezerwy świata przekraczające 1,4 bln dolarów. Nie sądzę, aby interwencje banków centralnych mogły uratować zieloną walutę w dłuższym okresie czasu.

    Złoto i dolar amerykański były zawsze ujemnie skorelowane. W październiku współczynnik korelacji między złotem i dolarem wyniósł (-0,76). Licząc w dłuższym okresie stanowił (-0,54), podał Reuters. Stąd świat ucieka od dolara w złoto, które jest walutą ponadnarodową.
  • Zarządzanie ryzykiem. Złoto to aktywo, które bardzo dobrze nadaje się do zarządzania ryzykiem inwestycyjnym. Czynniki ryzyka, jakie oddziałują na złoto mają inną naturę i genezę niż te, które wpływają na rynki akcji, czy większości towarów. Jego ceny zmieniają się inaczej i w innym tempie niż kursy papierów wartościowych czy wielu towarów. Portfel zawierający złoto posiada mniejszą zmienność, co jest miarą ryzyka.

 

1 2 ... 4

następna

oprac. : Jan Mazurek / expander expander

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: