eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › USA: rośnie sektor finansowy

USA: rośnie sektor finansowy

2007-11-29 10:19

Przeczytaj także: Ceny ropy spadają w obawie przed szczytem OPEC

Jak zwykle to popołudniowe dane makro z USA będą miały największy wpływ na piątkowe zachowanie rynków. Najważniejszy będzie raport o przychodach/wydatkach Amerykanów, a gracze szczególną uwagę zwrócą nie na główne dane, a na bazowy wskaźnik wydatków osobistych (PCE core). Im mocniejszy będzie wzrost tego wskaźnika tym gorzej to wróży inflacji. Byki na rynku akcji muszą trzymać kciuki, żeby wzrost był jak najmniejszy. Dowiemy się jeszcze, tuż po rozpoczęciu sesji, jak zachowywała się w listopadzie gospodarka w regionie Chicago (indeks Chicago PMI) oraz jakie wydatki ponoszono na konstrukcje budowlane w październiku. Oba te raporty powinny zostać zlekceważone, bo indeks z Chicago zmienia się niezwykle gwałtownie i bez większego racjonalnego uzasadnienia. Wszyscy też zakładają, że dane o wydatkach na konstrukcje budowlane będą słabe. Gdyby jednak pierwszy raport graczy ucieszył, a te dwa były pozytywne to indeksy dostałyby poważny impuls wzrostowy.

Złoty się nie poddaje

W środę rano złoty bardzo słabo reagował na spadek kursu EUR/USD. Nasza waluta nieznacznie traciła do dolara i równie zyskiwała do euro. Taki spokój wynikał z dwóch przyczyn. Po pierwsze rósł kurs USD/JPY, a po drugie czekano na decyzję RPP. Rada Polityki Pieniężnej opublikowała swój komunikat po swoim dwudniowym posiedzeniu dopiero o 13.30. Poinformowała, że podniosła stopy o 25 pb. (do 5 procent), co rzecz jasna nikogo nie zdziwiło.

Jednak komunikat niósł w sobie „jarzębie” nastawienie. Co prawda widać, że RPP gwałtownie stóp odnosić nie będzie, ale w zasadzie dała znać, że dalsze podwyżki są nieuniknione. Są nawet ekonomiści, którzy twierdzą, że stopy wzrosną jeszcze w grudniu (w co wątpię). Tak „jastrzębie” stanowisko RPP w połączeniu ze wzrostem kursu USD/JPY oraz kończącym dzień (jednak) wzrostem kursu EUR/USD bardzo wzmocniło naszą walutę. Niestety, szczególnie umocniła się w stosunku do euro (eksporterzy płaczą). Jeśli rynek będzie czekał na podwyżki stóp to złoty może znowu zacząć się wzmacniać.

W piątek dowiemy się o ile w trzecim kwartale wzrósł w Polsce PKB, ale nie należy liczyć, że coś tan raport na rynkach zmieni. Zarówno w czwartek jak i w piątek gracze wpatrywać się będą w reakcje rynków na publikacje danych makro w USA oraz w zachowanie kursu USD/JPY.

GPW rozpoczęła środę wzrostem indeksów, co nie mogło zdziwić, bo była to prosta reakcja na zwyżki indeksów w USA i rosnące indeksy w innych krajach europejskich. W ogóle cała sesja była jednym wielkim naśladowaniem zachowań innych europejskich indeksów. Po pozytywnym otwarciu indeksy zaczęły się osuwać, a WIG20 zabarwił się nawet na czerwono. Jednak już przed południem, kiedy fala pogłosek o fuzjach banków napłynęła na europejskie rynki, indeksy ruszyły na północ i sesja zakończyła się mocnym wzrostem na umiarkowanym obrocie.

Co prawda sygnał kupna nie został jeszcze wygenerowany (nadal obowiązuje sygnał sprzedaży), ale jak widzi się to, co dzieje się na całym świecie, a szczególnie w USA to trudno oczekiwać, że nasz rynek pozostanie obojętny. Jest tylko jeden problem. GPW bardzo nie lubi się zachowywać tak jak się wydaje, że z całą pewnością się zachowa. Atak popytu zazwyczaj rozpoczyna się wtedy, kiedy mało kto go oczekuje. Dlatego też spodziewam się w czwartek bardzo dobrego otwarcia sesji (reakcja na euforię w USA), ale potem możemy zobaczyć większa podaż.

W sumie bardzo dużo zależy od tego, jak giełdy światowe będę reagowały na kolejne dane makro z USA. Jeśli nadal bardzo złe dane będą przyjmowane z uśmiechem szczęścia to nasz rynek też nie wytrzyma, szczególnie, że obronił wsparcie. Jeszcze jeden duży wzrost WIG20 i zostanie wygenerowany sygnał kupna – szczególnie istotny, jeśli pojawi się duży obrót. Zdziwiłbym się, gdyby w ciągu tych 2 dni tak się nie stało.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: