eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Stopa bezrobocia w X 2007 spadła do 11,3 proc.

Stopa bezrobocia w X 2007 spadła do 11,3 proc.

2007-11-27 12:16

Przeczytaj także: Rynki światowe czeka poprawa nastrojów?


Jednak to nie sprzedaż w sklepach była kluczową informacją wczorajszego dnia. Inwestorów znów wystraszyły straty związane z inwestycjami banków w dłużne papiery wartościowe powiązane z rynkiem ryzykownych kredytów hipotecznych. Nie ma ostatnio dnia, żeby albo sam bank, albo analitycy zajmujący się sektorem, nie przestrzegali przed zwiększeniem się strat z tego tytułu. Tym razem padło na HSBC, największy pod względem kapitalizacji europejski bank. Goldman Sachs przestrzegł przed dalszymi stratami, które wyniosą 12 mld USD. Do tego sam bank poinformował o problemach swoich firm, które pożyczają pieniądze na rynku dłużnych papierów komercyjnych zabezpieczonych aktywami i lokują je w dług o długich terminach zapadalności (tzw. Structured Investment Vehicles). Aby uniknąć konieczności wyprzedawania przez nie posiadanych aktywów po zaniżonych cenach bank musiał przejąć je od nich. Wartość tej operacji to 45 mld USD. To pobudziło obawy, że również inne banki mogą mieć ten sam problem. Wartość aktywów SIV szacuje się na 320 mld USD. Sprawa jednak nie jest nowa, bo już od jakiegoś czasu trwają prace na stworzeniem SuperSIV, czyli funduszu, który mógłby przeciwdziałać takim problemom.

Widać więc, że wcale nie maleją obawy związane z konsekwencjami załamania na amerykańskim rynku nieruchomości. Znajdują one odbicie w rosnącej premii za ryzyko inwestycji w obligacje z rynków wschodzących. Wczoraj wyniosła 2,6 pkt proc. i była najwyższa od ponad dwóch lat. Wczoraj wspominaliśmy o innym elemencie związanym z ryzykiem, jakim są notowania jena, na które duży wpływ mają transakcje typu carry trade (pożyczanie pieniędzy w krajach o niskich stopach procentowych i lokowanie ich tam, gdzie są wysokie).

W tym kontekście interesujące były informacje, że w najbliższych dwóch latach to dolar może stać się walutą, w której będzie się opłacało pożyczać, by lokować w innych krajach. Specjaliści z Goldman Sachs szacują, że w tym czasie może na to zostać przeznaczonych 100 mld USD, co przyczyniałoby się do dalszego osłabiania amerykańskiej waluty. Wczoraj jednak nie wpłynęło to na kurs dolara i utrzymywał się na poziomie z końca minionego tygodnia. To na razie tylko szacunki, ale już teraz rekordowo duża jest liczba kontraktów terminowych otwartych przez inwestorów o nastawieniu spekulacyjnym, liczących na spadek ceny dolara. Taka duża jednomyślność to ostrzegawczy sygnał, że amerykańska waluta wcale nie musi dalej tracić, jak się powszechnie przyjmuje. Kurs dolara ma teraz wpływ głównie na cenę ropy naftowej i metali szlachetnych, a te oddziałują na postrzeganie części rynków wschodzących.

Dziś będziemy się emocjonować głównie danymi o cenach domów w USA we wrześniu. Będą one tłem do walki naszego WIG o utrzymanie się w rejonie dołka z sierpnia tego roku. Problemy z tym, biorąc pod uwagę słabość odbicia z ostatnich dni, przestrzegałyby przed dalszym ruchem w dół.

Najważniejsze wydarzenia z 26 listopada 2007 r.:

  • Sprzedaż detaliczna w Polsce w październiku zwiększyła się o 19,4%, podczas gdy prognozowano wzrost o 15,1%
  • Stopa bezrobocia spadła w Polsce w październiku do 11,3% z 11,6% miesiąc wcześniej
  • Z danych ankietowych wynika, że w listopadzie spadły drugi miesiąc z rzędu ceny domów w Wielkiej Brytanii

Dziś na rynkach

  • Wrześniowy indeks S&P Case/Shiller, opisujący ceny domów w USA
  • Listopadowy indeks zaufania konsumentów w USA
  • Listopadowy indeks klimatu gospodarczego w Niemczech (Ifo)

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

oprac. : Katarzyna Siwek / expander expander

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: