eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Polska emigracja zarobkowa: 6,1 mld dolarów rocznie dla naszej gospodarki

Polska emigracja zarobkowa: 6,1 mld dolarów rocznie dla naszej gospodarki

2007-11-22 10:46

Przeczytaj także: Emigracja Polaków w latach 2004-2006


PKO BP w lipcu bieżącego roku podpisał umowę z jednym z największych brytyjskich banków NatWest, a podstawową usługą jaką oferują są bezpłatne przelewy do Polski. Kolejną ofertą dla osób przebywających poza Polską, jest rezygnacja mBanku z pobierania prowizji od klientów wypłacających gotówkę w zagranicznych bankomatach.

Transfery przez firmy

Do tej pory Polacy najczęściej korzystali z usług firm transferowych, które oferują tanie i szybkie przelewy gotówkowe do Polski wypełniając w ten sposób lukę w usługach bankowych. Najpopularniejsze wśród Polaków firmy transferowe to LCC Trans-Sending Ltd, Moneygram, Western Union. Popularne są też usługi Sami Swoi czy Moneybookers. Przy czym oferty każdej z tych firm różnią się miedzy sobą, a różnice w opłatach za przelew są znaczne.

Jak taki wysyp usług finansowych skierowanych do Polaków za granicą wpłynie na zyski firm transferowych, które do tej pory obsługiwały większość transakcji związanych z przesyłaniem pieniędzy do Polski?

Joanna Gothsonner, dyrektor polskiego oddziału firmy LCC, obsługującej regularnie ponad 8 000 Polaków podkreśla, że oferta banków jest w większości uzupełnieniem usług finansowych, jakie świadczą firmy transferowe. Jest dodatkową korzyścią dla naszych rodaków, ułatwiającą dostęp do usług, które za granicą są trudne do osiągnięcia jak np. kredyty.

Większość jednak wymienianych udogodnień takich jak polska obsługa placówek, brak prowizji od przelewów przychodzących, możliwość regulowania rachunków w Polsce od dawna znajduje się w ofercie firm transferowych. Klienci doceniają dodatkowo czas realizacji przelewów, organizowane akcje promocyjne oraz fakt, że kwota wpływająca do odbiorcy w Polsce jest znana z góry.

Wobec coraz większej liczby usług finansowych oferowanych Polakom w krajach Unii Europejskiej, coraz trudniej zorientować się i wybrać najkorzystniejszą dla siebie opcję. Dlatego przyszli klienci banków zanim zdecydują się na podpisanie umowy będą musieli odpowiedzieć sobie na pytanie, jakich usług naprawdę oczekują. Muszą też uwzględnić koszt, dostępność i czas realizacji usługi. "Coraz większa liczba usług finansowych dla Polaków to gwarancja obniżki ich kosztów w dłuższej perspektywie i możliwość wyboru dobrych i tanich rozwiązań" - podkreśla J. Gothsonner.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: