eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Polska emigracja zarobkowa: 6,1 mld dolarów rocznie dla naszej gospodarki

Polska emigracja zarobkowa: 6,1 mld dolarów rocznie dla naszej gospodarki

2007-11-22 10:46

Polska emigracja zarobkowa po akcesji do Unii Europejskiej zasila naszą gospodarkę kwotą 6,1 mld dolarów rocznie.

Przeczytaj także: Emigracja Polaków w latach 2004-2006

Jeszcze rok temu władze naszego kraju nie wiedziały, jaka liczba Polaków wyjechała do pracy za granicą po wejściu Polski do Unii Europejskiej. W październiku bieżącego roku GUS po raz pierwszy opublikował dane szacunkowe dotyczące polskiej emigracji w latach 2004-2006. Dużo wcześniej niż instytucje państwowe zareagowały firmy transferowe uznając, że polska emigracja to dla nich intratny interes. Również polskie banki rozpoczęły starania o zdobycie nowej grupy klientów - Polaków wyjeżdżających i przebywających za granicą.

6,1 mld dolarów rocznie

Polska emigracja zarobkowa po akcesji do Unii Europejskiej to jak szacuje Ministerstwo Finansów zasilenie naszej gospodarki kwotą 6,1 mld dolarów rocznie (dane dotyczą 2006 roku). Pieniądze zarobione za granicą wracają do naszego kraju, a badania wykazują, że istnieje duże zapotrzebowanie na usługi finansowe dla Polaków za granicą. Dlatego banki prześcigają się w ofertach skierowanych do polskiego emigranta. W ostatnich miesiącach pojawiło się wiele nowych produktów finansowych i udogodnień skierowanych do tej grupy klientów.

Banki otwierają oddziały dla Polaków

Bank BZ WBK prowadzi 300 000 rachunków walutowych, których posiadaczami są Polacy pracujący za granicą. Ten produkt bankowy cieszy się dużą popularnością naszych rodaków, którzy w bankomatach Allied Irish Banks (AIB), większościowego udziałowca BZ WBK, mogą bezpłatnie pobierać gotówkę. Ponadto pieniądze przesyłane z zagranicy na rachunki prowadzone w BZ WBK zwolnione są z prowizji. Inną planowaną usługą, skierowaną do polskiego emigranta jest kredyt hipoteczny, którego warunki będzie można omówić z pracownikami BZ WBK w Irlandii. Bank Zachodni w tym przypadku wykorzysta istniejącą już sieć banków swego partnera AIB.

Jak informuje rzecznik prasowy BZ WBK Piotr Gajdziński - do końca roku powstanie w Polsce około 100 jednostek Minibanku oferującego proste usługi finansowe, a kolejnym krokiem będzie otwarcie Minibanku za granicą. Polacy będą mogli skorzystać w nim z tanich usług finansowych, jak przelewy gotówkowe do Polski, regulowanie opłat za rachunki w Polsce. To nie jedyny bank wychodzący z ofertą dla polskiej emigracji.

Od listopada bieżącego roku w ING Banku Śląskim za przelew przychodzący elektronicznie z Unii Europejskiej w euro nie jest pobierana prowizja, a opłata za przesłanie pieniędzy to tylko 5 zł. Oferta skierowana jest między innymi do klientów indywidualnych wykonujących pracę za granicą i posiadających rachunki w Banku ING. W lipcu bank ING wprowadził rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe i Otwarte Konto Oszczędnościowe w funtach brytyjskich w związku z dużym zainteresowaniem klientów zarabiających w Wielkiej Brytanii taką usługą. Do kont w walutach wydawane są karty debetowe Plany zdobycia polskiego emigranta ma też Bank City Handlowy, który dla Polaków w Wielkiej Brytanii stworzył możliwość założenia bezpłatnego konta w City UK, bezpłatne przelewy internetowe do Polski, udogodnieniem mają być polscy doradcy i formularze w języku polskim. Do końca przyszłego roku bank planuje uruchomić bezpłatne przelewy do Polski z 15 krajów.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: