eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rośnie bezrobocie w USA

Rośnie bezrobocie w USA

2007-10-19 12:12

Coraz więcej wskazuje na możliwość utrwalenia się obserwowanej od początku tego tygodnia tendencji spadkowej na warszawskiej giełdzie. W czwartek kupujący zupełnie oddali pola stronie podażowej, co zakończyło się silną przeceną.

Przeczytaj także: Poznamy bilans handlowy strefy euro w sierpniu 2007

Sygnał do takiego ruchu nadszedł z zagranicy, gdzie zupełnie rozczarowały wyniki Bank of America, a jednocześnie daje się zauważyć coraz więcej oznak odwracania się od bardziej ryzykownych inwestycji. Z drugiej strony, naszej giełdzie nie pomagały krajowe wiadomości. Kolejny raz rozczarowała produkcja przemysłowa, a do tego ostrzegawcze sygnały dotyczące przyszłych wyników wysłał Bank Millennium. Nic więc dziwnego, że inwestorzy pozbywali się akcji. Spora podaż nie doprowadziła jednak jeszcze do ostatecznych rozstrzygnięć. WIG zatrzymał się w pobliżu istotnego wsparcia, jakie w rejonie 62,5 tys. pkt wyznaczają szczyt z 19 września oraz biegnąca po kolejnych dołkach od połowy sierpnia linia trendu zwyżkowego. Sytuacja zaczęła więc wyglądać źle, ale dla optymistów jeszcze nie wszystko stracone.

Trwa przy na naszym rynku pewna polaryzacja zachowań akcji blue chips, których notowania bardzo wyraźnie są powiązane z zachowaniem rynków zagranicznych, oraz walorów małych i średnich spółek. W przypadku tych ostatnich pod koniec minionego tygodnia pojawiło się przekonanie, że podążą śladem największych spółek i pobiją historyczne rekordy. Ślady takiego myślenia widać było wczoraj, kiedy mWIG40 i sWIG80 wypadły lepiej od WIG20. Coraz bardziej jednak takie podejście może dziwić. WIG20 szybko wrócił poniżej przełamanego dopiero co wcześniejszego maksimum hossy, które zostało ustanowione w lipcu. Równocześnie rozczarowujący wzrost wrześniowej produkcji przemysłowej, rosnące wciąż w szybkim tempie płace, umacniający się złoty tworzą niekorzystny klimat wokół mniejszych firm, bardziej niż te największe powiązanych z koniunkturą w naszej gospodarce. Do tego dochodzą wnioski płynące z reakcji inwestorów na wyniki za III kwartał Banku Millennium. Zyski były znacznie lepsze niż rok wcześniej, bliskie górnej granicy oczekiwań, ale nie skłoniło to zakupów akcji tego banku. Natomiast po tym, jak na konferencji prasowej jego prezes mówił o mniejszym zainteresowaniu kredytami hipotecznymi, kurs wyraźnie zanurkował. Wniosek z tego jest taki, że trudno będzie pozytywnie zaskoczyć inwestorów osiągnięciami finansowymi III kwartału. Bank Millennium wpłynął na pogorszenie postrzegania całego sektora, co zresztą wpisywało się w ogólnoświatowy trend. Akcje z branży finansowej traciły wczoraj w USA siódmą kolejną sesję (najdłuższa taka seria od początku hossy).

Niepokojącym zjawiskiem jest wzrastająca niechęć do bardziej ryzykownych inwestycji. Znajduje odzwierciedlenie w nerwowych reakcjach na niektórych rynkach wschodzących, szczególnie na tych, które najlepiej wypadały w ostatnim czasie. W środę znacznie straciły indyjskie akcje, w czwartek przecena przetoczyła się przez parkiety w Chinach i Turcji. Równocześnie kolejny dzień dobrą passę kontynuował jen, wskazując na zamykanie transakcji typu carry trade, które są przedsiębrane w okresach, gdy królują dobre nastroje. Podnosiły się różnice w rentowności obligacji na rynkach wschodzących i dojrzałych, a także dysproporcje między rentownością obligacji korporacyjnych i skarbowych. To wszystko nie tworzy dobrego klimatu do lokowania na takich parkietach, jak nasz.

 

1 2

następna

oprac. : Katarzyna Siwek / expander expander

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: