eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › USA: dane makro i raporty spółek wspierają NASDAQ

USA: dane makro i raporty spółek wspierają NASDAQ

2007-10-15 10:05

Przeczytaj także: USA: FED czeka na dane makro

Rozpoczyna się tydzień, w którym naprawdę ruszy sezon wyników kwartalnych amerykańskich spółek. Dzisiaj publikuje je przed sesją Citigroup, ale to zagrożeniem dla byków nie jest, bo wszyscy wiedzą, że straty tego banku były bardzo duże. Nie wiemy jednak, jakie są prognozy i to jest jedyny znak zapytania. Oprócz wyników spółek w centrum uwagi będzie wystąpienie Bena Bernanke, szefa Fed. Nigdy nie wiadomo, co z jego słów zostanie użyte jako impuls dla ukierunkowania indeksów giełdowych oraz kursów walut. Jednak będzie to miało wpływ na wtorkową sesję, bo jego wystąpienie będzie miało miejsce po zakończeniu sesji i handlu posesyjnego w USA. Opublikowany też zostanie indeks NY Empire State. Zobaczymy, jak rozwijała się w październiku gospodarka w regionie Nowego Jorku, ale wcale nie jest pewne, czy ten raport będzie miał większe znaczenie. Jeśli będzie słaby to gracze powiedzą, że Fed obniży stopy i niedługo będzie lepiej, a jeśli będzie dobry to będą się cieszyli, że nie widać recesji.

Rynek małych i średnich spółek coraz silniejszy

W piątek złoty od rana tracił reagując na spadek kursu EUR/USD. Poza tym po dużym wzmocnieniu, przed weekendem, rynkowi należała się już realizacja zysków. Po publikacji danych w USA, kiedy kurs EUR/USD ruszył na północ nasza waluta zaczęła się wzmacniać i nie oddała tego pola do końca dnia, mimo że dolar w stosunku do euro się jednak umocnił. Była to wręcz demonstracyjna oznaka siły naszej waluty. Warto też podkreślić, że największe wzmocnienie miało miejsce znowu po 16.00 na bardzo płytkim rynku. Widać, że są siły, które wykorzystują każdą okazję do obniżenie kursów walut.

Dzisiaj dowiemy się, jaka w Polsce we wrześniu była inflacja, przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie. Najważniejsza jest inflacja i wynagrodzenie. Ostatnio inflacja sprawiała nam miłe niespodzianki - tym razem będzie gorzej, ale pytanie, czy wzrost wyniesie na przykład 1,6 proc. czy 2 procent. Im wyższa inflacja tym lepiej dla złotego, bo RPP będzie bardziej skłonna do podniesienia stóp. Dla GPW wzrost stóp nie wróży nic dobrego, ale na razie rynek przejmować się tym nie będzie. Kolejny, duży wzrost wynagrodzeń też kazałby zakładać, że Rada szybko podniesie stopy. Szybko, ale raczej nie tuż po wyborach.

W piątek GPW rozpoczęła sesję od spadku naśladując zachowanie giełd europejskich. Reakcja na korektę w USA nie była jednak silna. Indeksy spadały około 1 proc. Z czasem dużo lepiej zaczął się zachowywać MWIG40 potwierdzając, że mniejsze spółki wracają do łask funduszy. Po publikacji danych w USA WIG20 ruszył na północ, ale chłodne przyjęcie amerykańskich raportów przez resztę Europy cofnęło indeks do poziomu sprzed tych publikacji. Byki były uparte i próbowały prowadzić indeksy na północ, ale to się nie udało. Trzeba jednak podkreślić, że po pierwsze znacznie zmniejszył się obrót, co jest typowe dla korekty na rynku byka, a po drugie wzrósł MWIG40.

Dzisiaj początek sesji powinien być pozytywny. Wydaje się, że kluczowe będzie dla naszego rynku to, jak zareagują na wyniki kwartalne Citigroup rynki globalne oraz reakcja na publikację indeksu NY Empire State. Zdecydowanie bardziej prawdopodobne jest, że indeksy na GPW wzrosną. Nawet jednak mały spadek nie doprowadzi do wygenerowania sygnałów sprzedaży.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: