eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › GPW: wysokie obroty i zwyżka WIG20

GPW: wysokie obroty i zwyżka WIG20

2007-10-10 11:38

Przeczytaj także: GPW: rosną małe i średnie spółki

W handlu posesyjnym kursy obu spółek spadały po 2 – 3 procent. Jednak indeks handlu posesyjnego (AHI) prawie się nie zmienił (spadek o 0,04 proc.). Kontrakty na amerykańskie indeksy rano lekko się osuwały, ale nie to jest istotne. Najważniejsze jest to, że rynek jest bardzo technicznie wykupiony i gotowy do korekty. Nie znaczy to, że indeksy dzisiaj nie wzrosną, ale im później rozpocznie się realizacja zysków tym będzie bardziej gwałtowna.

Atak popytu na GPW

We wtorek kursy walut na naszym rynku nadal osuwały się. Pomagał im delikatny wzrost kursu EUR/USD. Potem, po południu, kiedy korekta na rynku EUR/USD nabrała rumieńców, nasza waluta bardzo wyraźnie wzmocniła się zarówno do euro jak i do dolara. Już niedługo kurs EUR/PLN będzie testował lipcowe i majowe dno. Jeśli to wsparcie pęknie (okolice 3.73 PLN) to złoty ruszy ku wsparciu w okolicach 3,55 PLN, a to się zdecydowanie naszym eksporterom nie spodoba.

Dzisiaj odbędzie się przetarg obligacji dziesięcioletnich. Teoretycznie może on wpływać na zachowanie złotego, ale to rzeczywiście tylko teoria. Popyt będzie duży, a jego wpływ na rynek walutowy będzie bardzo ograniczony i chwilowy. Złoty pozostanie silny i nie bardzo wiadomo, co mogłoby go dzisiaj osłabić.

Jednak to nie rynek walutowy był we wtorek w centrum uwagi. GPW przeżyła szturm popytu. Początek sesji był spokojny i nic nie zapowiadało tego, co się potem wydarzy. A wydarzyło się sporo. Właściwie nie było to nawet wielkim zaskoczeniem, bo pisałem już w poniedziałek, że możemy zobaczyć taką akcję. Poza tym zachowanie złotego od wielu dni sygnalizowało, że napływa kapitał zza granicy. Jakiś duży klient (grupa funduszy?) uderzyła właśnie we wtorek i to koszykami podnoszącymi wartość zarówno akcji z WIG20 jak i kontraktów na ten indeks (był nawet moment, w którym były zawieszone). Najmocniejsze wzrosty obserwowaliśmy sektorze bankowym, ale i spółki surowcowe (za wyjątkiem Lotosu) drożały. Obrót był olbrzymi.

Taka akcja nie pozostawia wątpliwości – przyszedł do nas większy kapitał, co zapowiada kontynuację hossy. Musiałoby się na rynkach zagranicznych stać coś bardzo złego, żeby u nas indeksy zawróciły. Oczywiście nie znaczy to, że będą teraz bez przerwy rosły, ale takie kapitały nie przychodzą na parę dni. Zazwyczaj chodzi o parę tygodni lub miesięcy. Zagranica ma teraz idealną sytuację. Do końca roku złoty powinien się wzmacniać, a hossa na rynku akcji zapewne nie wygaśnie. Zagranica ma więc okazję zarobić dwa razy – na wzroście kursów akcji i na umocnieniu złotego.

Po wczorajszej sesji w USA indeksy powinny nadal rosnąć. Nie bardzo widać powód, dla którego zwyżka ma być wyhamowana. Nawet cena ropy wczoraj wyraźnie wzrosła. Nie dziwiłbym się jednak, gdyby w czasie sesji pojawiała się chęć realizacji zysków wynikająca choćby z oczekiwania na korektę w USA. Tyle tylko, że niczego taka korekta nie zmieni – obowiązują sygnały kupna.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: