eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Jak inwestować w ropę naftową?

Jak inwestować w ropę naftową?

2007-10-09 12:58

Dlaczego muszę tak słono płacić za paliwo? Zadajemy sobie to pytanie widząc coraz szybciej wzrastające kwoty do zapłaty na licznikach dystrybutorów paliw. Jeszcze kilka lat temu ceny były znacznie niższe. Kto więc na tym interesie zarabia krocie? Czy Jan Kowalski może zarabiać na zmianach cen ropy naftowej, które mają miejsce na wielkich giełdach?

Przeczytaj także: Ropa brent na rynku Forex

Zarabiają szejkowie, zarabia skarb państwa, zarabiają dystrybutorzy i jeszcze wielu innych. Czy jest szansa, żeby każdy z nas mógł partycypować w tym ogromnym torcie bogactwa?

Ci co spalają

Generalnie cena każdego towaru w warunkach gospodarki rynkowej jest kształtowana przez prawa podaży i popytu, i nie ma w tym nic odkrywczego. A te zależą od wielu czynników. W przypadku ropy naftowej po stronie popytu stoją miliardy pojazdów samochodowych oraz wielki przemysł. Obecnie gospodarka światowa rozwija się w wysokim tempie, ponad 5% w skali roku. Wzrasta zapotrzebowanie na energię elektryczną, a ta w dalszym ciągu jest oparta głównie na naturalnych surowcach energetycznych, w tym na paliwach płynnych.

Obecnie świat konsumuje 85,7 mln baryłek ropy naftowej dziennie (skr. bbl/d). Prognozy mówią, że w 2015 zużycie tego surowca będzie wynosić 98 mln bbl/d a w 2030 roku - 118 mln bbl/d. Z ekspertyz geologów wynika, że na naszym globie znajduje się 1,3 bln baryłek ropy naftowej. Przy poziomie obecnej eksploatacji zasoby ropy skończą się za 40 lat. Jeżeli wcześniej nie zostaną upowszechnione alternatywne źródła energii, naszych potomków czeka niewyobrażalna w skutkach katastrofa cywilizacyjna, o której obecne pokolenia wolą nie myśleć.

Dziś ropa naftowa stanowi podstawę funkcjonowania wszystkich gospodarek na świecie. Największe ilości tego surowca zużywają Stany Zjednoczone (20,6 mln bbl/d). Na drugim miejscu są Chiny (7,5 mln bbl/d). Europa konsumuje 15,5 mln bbl/d tego cennego surowca.

W drugim kwartale 2007 r. dzienne zużycie ropy naftowej na świecie wzrosło o 1,2 mln bbl/d w porównaniu z rokiem ubiegłym. Największe przyrosty odnotowano w Chinach, na Bliskim Wschodzie, w Stanach Zjednoczonych i Indiach. Niestabilna sytuacja na rynkach finansowych utrudnia projekcje zużycia ropy na następne miesiące, jednak wiele wskazuje, że może ono zmniejszyć się, jeżeli nastąpi globalne spowolnienie gospodarcze.

Ci co produkują

Obecnie na świecie produkuje się 84,5 mln baryłek ropy dziennie. Różnica pomiędzy konsumpcją, o której wspomniałem wyżej i produkcją jest wyrównywana zapasami. Z tego 12 krajów OPEC dostarcza blisko 35 mln bbl/d. Dostawy ropy z krajów OPEC ulegały częstym zmianom w ciągu ostatnich dziesiątków lat, których genezy należy poszukiwać w wielkiej polityce. Największy wpływ na decyzje o redukcji bądź zwiększeniu dostaw OPEC w ciągu ostatnich 35 lat miała polityka zagraniczna Stanów Zjednoczonych, szczególnie na Bliskim Wschodzie. W tym czasie kraje nie należące do OPEC zwiększały stopniowo produkcję ropy z 25 mln bbl/d w 1973 r. do blisko 50 mln bbl/d w bieżącym roku.

 

1 2 ... 4

następna

oprac. : Jan Mazurek / expander expander

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: