eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Jak inwestować w ropę naftową?

Jak inwestować w ropę naftową?

2007-10-09 12:58

Przeczytaj także: Ropa brent na rynku Forex


Jak podaje Energy Information Administration rządu Stanów Zjednoczonych, największym producentem ropy naftowej wśród krajów OPEC jest Arabia Saudyjska, której produkcja w ubiegłym roku kształtowała się na poziomie 9,15 mln bbl/d. Kolejne miejsca zajmowały: Iran (3,77 mln bbl/d), Kuwejt (2,54 mln bbl/d), Zjednoczone Emiraty Arabskie (2,53 mln bbl/d) Wenezuela (2,47 mln bbl/d), Nigeria (2,22 bbl/d), Irak (1,99 mln bbl/d). Wśród krajów nie należących do OPEC najwięksi producenci w bieżącym roku to: Rosja (9,93 mln bbl/d), Stany Zjednoczone (8,48 mln bbl/d), Chiny (3,88 mln bbl/d), Meksyk (3,50 mln bbl/d), Kanada (3,41 mln bbl/d), Norwegia (2,60 mln bbl/d), Brazylia (2,33 bbl/d).

Ropa naftowa od wielu lat jest narzędziem międzynarodowej walki politycznej. Newralgicznym miejscem niekończącej się „walki o ropę” jest Bliski i Środkowy Wschód.

Dziś ceny ropy biją rekordy – poziom 80 USD za baryłkę został już naruszony. I pomyśleć, że jeszcze w 1972r. kosztowała ona 3 USD za baryłkę. Późniejsze wydarzenia na świecie windowały ceny tego surowca na coraz wyższe poziomy. Przypomnijmy niektóre: inwazja Izraela na kraje arabskie, rewolucja w Iranie, wojna między Irakiem i Iranem, inwazja Iraku na Kuwejt, inwazje Stanów Zjednoczonych na Irak, kataklizmy pogodowe, awarie rurociągów, akcje dywersyjne.

Jednym z najważniejszych czynników mających wpływ na rynkowe ceny ropy naftowej jest poziom zapasów w Stanach Zjednoczonych i innych znaczących państwach. Obserwacja tego wskaźnika pozwala przewidzieć ceny tego surowca w krótkim horyzoncie. Ograniczenia podaży nakładane przez OPEC skutkowały spadkiem zapasów ropy, co wznosiło jej ceny na coraz wyższe poziomy.

Od 2002 r. ceny ropy zwyżkowały czterokrotnie. Główną przyczyną był wzrost azjatyckiego popytu. Gospodarka chińska rozwija się od kilku lat w tempie 10% rocznie. W efekcie zużycie ropy wzrosło tam w ciągu pięciu lat o 40%.

W ostatnim czasie wzrost cen ropy naftowej był wywołany następującymi czynnikami:
  • spadek wartości dolara amerykańskiego,
  • napięcia polityczne między Stanami Zjednoczonymi i Iranem,
  • dwukrotne ograniczenie produkcji przez kraje OPEC - w listopadzie ubiegłego roku oraz w lutym bieżącego roku.

oprac. : Jan Mazurek / expander expander

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: