eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Dziś dynamika produkcji w Polsce

Dziś dynamika produkcji w Polsce

2007-08-20 10:42

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia


Analiza techniczna


EUR/PLN
Zeszły tydzień na rynku krajowym przebiegał pod znakiem osłabianie się złotego. W piątek obserwowaliśmy odwrócenie tego trendu, również za sprawą obniżki przez Fed stopy dyskontowej o 50 punktów bazowych do poziomu 5.75%. Złoty był pod dużym wpływem sytuacji na rynku międzynarodowym, a w szczególności jena. Sądzimy, że złoty w dniu dzisiejszym pozostanie dość stabilny, pozostając w dość szerokim zakresie wahań pomiędzy 3,80-3,84. Inwestorzy w dalszym ciągu będą szukać wskazówek na amerykańskim rynku akcji. Dziś zapoznamy się ze wskaźnikiem cen produkcji sprzedanej przemysłu, jednak większych wahań możemy się spodziewać dopiero po otwarciu giełdy w USA. W piatek złoty zbliżyl się do silnej strefy oporu jaką wyznacza rejon 3,85/86.

EUR/USD

Piątkowa decyzja Fed odnośnie obniżki stopy dyskontowej o 50 punktów bazowych do 5.75% oraz słaby odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan, który spadł do najniższego poziomu od roku powinny utrzymać lekką presję na dolara. Również oczekiwania na kolejne obniżki stóp w USA powinny poprawić nastroje do euro, pomimo tego, że ostatnie wypowiedzi członków ECB (Weber) oddaliły nieco perspektywę kolejnej podwyżki stóp w Eurolandzie. Sądzimy, że eurodolar pozostanie dziś stabilny, pozostając w zakresie 1,3430-1,3550. Jeśli pozytywne nastroje na giełdzie w USA utrzymają się ,to dolar w dniu dzisiejszym może znaleźć się pod presją. Obecnie sprzedawalibyśmy eurodolara na podejściach w okolice 100-okresowej średniej na wykresie dziennym z SL powyżej piątkowego maksimum oraz kupowali EURUSD w okolicy 1,3430/50.

GBP/USD

Na GBPUSD obserwowaliśmy bardzo dużą zmienność w zeszłym tygodniu, z tego względu iż dużo się działo na GBPJPY. Funt bardzo tracił na wartości w zeszłym tygodniu (ok.400 pipsów w stosunku do dolara) i w dalszym ciągu pozostaje słaby. Jak na razie istotne opory wynikające z geometrii pozostają nietknięte, tak więc w dalszym ciągu sytuacja techniczna przemawia za sprzedażą GBPUSD na podejściach w okolice 1,9940 (istnieje duże prawdopodobieństwo osiągnięcia tego poziomu, gdyż piątkowe lepsze nastroje na giełdach mogą wpływać na kontynuację osłabiania sie dolara). Istotne wsparcie wyznacza poziom 1,9770. Dzis zapoznamy się podażą pieniądza M4 z Wielkiej Brytanii.

USD/JPY

W dużej mierze piątkowe losy USDJPY zależały od decyzji Fed odnośnie obniżki stopy dyskontowej z 6,25% do poziomu 5,75%. W poniedziałek indeks japońskiej giełdy zwyżkował najbardziej od ostatnich 13 miesiąc na fali entuzjazmu. Lepsze nastroje na giełdzie azjatyckiej sprawiają, że jen jest nieco słabszy z początku tygodnia. Sądzimy, że inwestorzy pozostaną ostrożni i tak szybko nie powrócą do carry-trade'a. Ze względu na dużą zmienność na jenie i silnego skorelowanie tej waluty z rynkiem akcji, preferowalibyśmy pozostanie poza rynkiem i obserwowanie nastrojów, w szczególności na zamkniecie sesji w USA. Jen powinien pozostać nieco słabszy. Najbliższym istotnym oporem pozostają okolice 115,80 i 116,30. Istotne wsparcie to rejon 114,20/30.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

oprac. : W. Zdanowicz, W. Smoleński, A. Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: