eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Światowy rynek długu powstrzymuje wzrosty na GPW

Światowy rynek długu powstrzymuje wzrosty na GPW

2007-08-13 10:26

Przeczytaj także: Decyzje ECB i BNP Paribas osłabiły kurs złotego?

Dzisiaj dowiemy się, jakie w czerwcu był w Polsce bilans płatniczy, ale jak zwykle wpływ tego raportu na rynek walutowy będzie bardzo niewielki i krótkoterminowy. Nie wierzę też w to, żeby zawirowania polityczne, za którymi mało kto już chyba nadąża, mogły wpłynąć na kursy walut. Nadal najważniejsze wydaje się to, co będzie się działo z kursami EUR/USD i USD/JPY, a tego w tej chwili przewidzieć się nie da.

Piątkowa sesja w Warszawie rozpoczęła się od przeceny, która szczególne mocno dotknęła rynek małych i średnich spółek. MWIG40 spadał ponad 4 procent, co już niewątpliwie oznaczało, że gracze wpadli w panikę. W takiej sytuacji widać najlepiej, że płynność w tym segmencie rynku jest niezwykle mała, co wymusza bardzo duże spadki kursów akcji. WIG20 też zresztą na otwarciu stracił blisko 3 procent. Podobnie jak na innych giełdach europejskich panowała u nas duża nerwowość, a sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie. Co mogło szczególnie martwic to fakt braku pozytywnej reakcji rynków europejskich na zwiększanie podaży pieniądza przez ECB (i inne banki centralne) oraz na zapewnienia kolejnych instytucji finansowych zapewniających o bezpieczeństwie swoich portfeli. Trudno się dziwić, że zapanowała panika, bo jeśli nic nie pomaga w odwróceniu trendu to inwestorzy muszą się czuć zaniepokojeni. Końcówka sesji była bardzo niedźwiedzia, ale stan z otwarcia nie pogorszył się.

Dzisiaj sytuacja jest bardzo złożona. Oglądany przez pryzmat analizy technicznej rynek aż krzyczy o poważne odbicie. Kontrakty na WIG20 dotknęły linii rocznego trendu. WIG ją tylko lekko naruszył, a WIG20 ma już do niej bardzo blisko, a poza tym zszedł już poniżej poziomu 3.470 pkt., którego osiągnięcie było zapowiadane przez wyłamanie się indeksu dołem z klina wzrostowego. Co najważniejsze to obserwowane przeze mnie oscylatory weszły w obszar wyprzedania, który prawie zawsze poprzedzał większą korektę. Wniosek wydaje się być prosty – w tym tygodniu taka korekta powinna się rozpocząć. Ostrzegam jednak, że słowa „prawie zawsze” zawierają ostrzeżenie – wyprzedanie oscylatorów nie doprowadza do korekty, jeśli rynek jest w głębokiej bessie.

I tu jest właśnie pies pogrzebany. W normalnej sytuacji, po tak dużych spadkach, przy takim wyprzedaniu rynku i po neutralnym zakończeniu sesji (na szerokim rynku reprezentowanym przez indeks S&P 500) dzisiaj indeksy powinny od początku sesji rosnąć. Jednak tak się stanie jedynie przy założeniu, że na rynki światowe nie trafią w międzyczasie kolejne, negatywne informacje z rynku długu. Jeśli nie trafią to wszystkie indeksy wzrosną, a skala ich wzrostów będzie zależała o determinacji popytu na innych giełdach europejskich. Jeśli zaś tafią to wyprzedanie techniczne nie pomoże, a spadki będą kontynuowane.

Wpłynąć na rynek może też publikacja raportu kwartalnego, który opublikuje dzisiaj PKN Orlen. To może wpłynąć na zachowanie sektora surowcowego. Trudno powiedzieć, jaki będzie ten raport, bo bardzo trudno oszacować wpływ Możejek. Jednak jaki by nie był to i tak wszyscy będą wpatrzeni w to, co będzie działo się na innych rynkach światowych.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: