eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › PKB w USA wyższy niz oczekiwano

PKB w USA wyższy niz oczekiwano

2007-07-30 10:07

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia


Analiza techniczna


EUR/PLN
Dramatyczne wydarzenia na rynkach akcji i umocnienie dolara nadal źle wpływają na rynki wschodzące i generują presję na złotego. Wprawdzie skala osłabienia naszej waluty jest wyjątkowo mała w porównaniu do zarówno innych podobnych waluty, jaki i podobnych okresów w przeszłości. Jednym z powodów może być fakt, że w momencie gdy sytuacja się uspokoi inwestorzy będą poszukiwać aktywów w krajach mogących się pochwalić wysoką stopą wzrostu gospodarczego i stabilnych perspektywach. Innym powodem jest zapewne fakt, że ze względu na niskie oprocentowanie było niewiele długich pozycji spekulacyjnych na PLN w porównaniu np. do liry, randa, czy forinta, które były kupowane, przede wszystkim dlatego, że oferowały relatywnie duże carry. Uważamy, że w momencie, gdy wrzawa na rynkach akcji ucichnie złoty się umocni, jednak zanim to się stanie panika na rynkach musi osiągnąć apogeum, w związku z tym oczekujemy jeszcze kolejnej fali osłabienia zarówno giełd jak i naszej waluty. Liczymy się z możliwością wzrostu EURPLN powyżej 3.83, gdzie powinien zacząć się już formować szczyt.

EUR/USD

Oczekujemy, że dolar ostatecznie osłabi się, gdy rynki giełdowe się uspokoją. W tym tygodniu będzie publikowanych sporo ważnych danych makro, z których największą wagę ma indeks ISM i dane z rynku pracy. Zachowanie USD w tym tygodniu zależeć będzie przede wszystkim od tego, czy umocnienie jena i spadki cen akcji będą kontynuowane, a to zależy głównie od psychologii. Jeśli tak, to złe dane makro, będą stanowiły okazję do zakupu USD taniej. Jeśli rynki będą spokojne a dane gorsze od oczekiwań dolar może się osłabić, szczególnie, że oczekuje się, że dane z rynku pracy jak i z sektora wytwórczego będą dobre. Rynek pracy jest teraz lokomotywą gospodarki a sektor przemysłowy, mimo, że stanowi małą część gospodarki nadrabia straty sektora budownictwa mieszkaniowego. Aktualnie EURUSD znajduje się blisko wsparcia w postacie 38.2% zniesienia ostatniej fali co może być pewnym wsparciem, jednak ze względu na niepewność odnośnie giełd, bezpiecznym poziomem do długoterminowego kupna EURUSD jest dopiero 1.3485.

GBP/USD

Spadek GBPUSD, który spowodowany jest głównie siłą dolara na większości rynków doprowadził kurs do strefy wsparcia pomiędzy 38.2% a 50% zniesienia ostatniej fali wzrostowej oraz linii po szczytach z kwietnia i przełomy czerwca i lipca przed wybiciem powyżej 2.03. Jest to silny poziom techniczny i ma on potencjał, aby zatrzymać spadki. Dalszy scenariusz zależy w dużej mierze od tego, co się będzie działo na giełdach. Uważamy, że potencjał spadkowy USD jest już spory (tzn. korekta już jest w zaawansowanym stadium) oraz jak pisaliśmy wcześniej są powody fundamentalne aby dolar się dalej osłabiał. Dzisiaj Dziś z UK wyjdzie sporo danych makro, jednak drugiej kategorii. Ważniejsza będzie środa, gdy opublikowane będą kolejne dane CBI i GFK. Kluczowe znaczenie będą miały jednak dane z USA w drugiej połowie tygodnia.

USD/JPY

Jen jest stale kupowany ze względu na rosnącą awersję do ryzyka i spadki cen akcji. Mimo, że wybory (do wyższej izby) zostały przegrane, premier Abe nie zamierza rezygnować. Generuje to pewną niepewność polityczną, której wpływ na jena jest niejasny, choć można argumentować, że powinien być pozytywny. Rynek jest jednak głównie pod wpływem wydarzeń na rynkach akcji i głównym tematem jest i najprawdopodobniej będzie carry-trade. W związku z tym głównym wydarzeniem, które może mieć istotne znaczenie jest komunikat BoJ po decyzji. Brak zmiany stóp będzie oczywiście negatywnym aspektem, choć takiej decyzji się obecnie oczekuje. Oczekujemy, że jen będzie się nadal umacniał, bowiem sytuacja na giełdach nie rokuje rychłej poprawy. Wsparcie przy 118.50 wynika głównie z czynników technicznych, zatem należy oczekiwać lekkiego odbicia, które zostanie wykorzystane do dalszego zamykania carry-trade'a.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

oprac. : W. Zdanowicz, W. Smoleński, A. Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: