eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki finansowe 23-27.07.07

Rynki finansowe 23-27.07.07

2007-07-27 19:11

Przeczytaj także: Rynki finansowe 16-20.07.07


RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH


Polski rynek

W odróżnieniu od światowych rynków finansowych, na których kłopoty na rynkach akcji oznaczają często jednoczesny wzrost cen obligacji, u nas nic podobnego się nie wydarzyło. Na koniec tygodnia rentowność obligacji 10-letnich wyniosła 5,59 proc. – o jeden punkt więcej niż na koniec tygodnia. Wzrosła za to wysokość stóp rynkowych stóp procentowych. Trzymiesięczny WIBOR podniósł się do 4,81 proc. – to o trzy punkty więcej niż przed tygodniem.

Zagraniczne rynki

Na świecie natomiast zasada wedle której wzrost ryzyka oznacza wzrost cen obligacji, sprawdza się nadal bardzo dobrze.

W piątek po południu uciekający z akcji inwestorzy podnieśli ceny amerykańskich obligacji 10-letnich, a ich rentowność spadła do 4,78 proc. Przed tygodniem było to 4,94 proc., a przed dwoma 5,13 proc.

Tak samo można opisać wydarzenia na europejskich rynkach papierów dłużnych. Rentowność dziesięcioletnich obligacji niemieckiego rządu spadła do 4,33 proc. wobec 4,44 proc. przed tygodniem i 4,67 proc. przed trzema.

RYNKI AKCJI


Polski rynek

To był trzeci tydzień spadków na warszawskiej giełdzie, a w miarę jak akcje spadają, coraz mniej jest chętnych do kupna, za to coraz bardziej nerwowi stają się posiadacze akcji. W minionym tygodniu WIG spadł o 4,06 proc. przy obrotach na poziomie 9,6 mld PLN (o 700 mln PLN wyższych niż przed tygodniem). mWIG spadło o 4,31 proc., a sWIG o 6,17 proc. Dla sWIG to największy tygodniowy spadek od maja zeszłego roku, kiedy w jednym tygodniu spadł o 10,7 proc. WIG ostatnio tak zły tydzień miał w czasie korekty z przełomu lutego i marca. WIG20 spadł o 3,34 proc. przy obrotach na poziomie 6,2 mld PLN. Także ten indeks spada już trzeci tydzień i także w jego wypadku obserwujemy stopniowy wzrost obrotów w miarę jak ceny akcji spadają.

W nadchodzącym tygodniu 60 proc. ankietowanych przez GPW analityków spodziewa się spadku WIG20, 20 proc. zakłada jego wzrost, a pozostali liczą, że jego wartość nie zmieni się bardziej niż o 1,5 proc. To pozytywny objaw – przewaga pesymistów sugeruje, że potencjał spadkowy może się wyczerpywać.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: