eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki finansowe 23-27.07.07

Rynki finansowe 23-27.07.07

2007-07-27 19:11

Przeczytaj także: Rynki finansowe 16-20.07.07

Zagraniczne rynki

EUROPA To był bardzo zły tydzień na europejskich parkietach, na które po neutralnym poniedziałku zawitały cztery dni silnej przeceny. Główne indeksy straciły w tym czasie ponad 5 proc., co w przypadku brytyjskiego FTSE100 to było najgłębszym spadkiem od ponad 4 lat! W takim towarzystwie, stosunkowo lepiej zachowywały się rynki wschodzące, jednak i one nie uniknęły silnej przeceny. Ponieważ impuls do wyprzedaży przyszedł zza oceanu, od giełd amerykańskich zależy jak wysokie i trwałe będzie odreagowanie po tak silnej wyprzedaży w przyszłym tygodniu.

USA Mijający tydzień upłynął przy silnych spadkach giełd amerykańskich, które do 17:00 w piątek straciły ponad 3 proc. Impuls do rozpoczęcia korekty przyszedł ze strony, z której się go od dawna obawiano. Kryzys amerykańskiego rynku nieruchomości i powiązanego z nim sektora bankowości hipotecznej zaczęły przelewać się na inne sektory co było widoczne w gorszych wynikach finansowych spółek. Wtorkowa przecena umocniła japońskiego jena i dalej spirala nakręcała się sama. Spadające akcje umacniały jena, a drożejący jen zmuszał inwestorów do sprzedaży akcji. W najbliższym tygodniu rynki powinny się uspokoić, a ich przyszłe zachowanie zależy w dużej mierze od zmian wartości waluty Kraju Kwitnącej Wiśni.

AZJA Globalny charakter wyprzedaży z tego tygodnia sprawił, że przeceny nie ominęły giełd azjatyckich, które traciły najbardziej od załamania z przełomu lutego i marca (przypominam, że właśnie w Azji rozpoczęła się tamta korekta). Silne spadki udało się odwlec do piątku, kiedy rynki z tej części świata reagowały na czwartkowa sesję w stanach. W ich rezultacie, Nikkei i Kospi są ok. 5 proc. niżej niż przed tygodniem. Nieznacznie lepiej zachował się Hang Seng, który na początku tygodnia był najwyżej w historii i inwestorzy niechętnie opuszczali rekordowe poziomy.

Rynek surowców


Tydzień na rynku surowców był równie burzliwy, co na rynkach akcji i również w jego przypadku dominowały spadki. Ropa potaniała na początku tygodnia po zapowiedzi OPEC dotyczącej zwiększenia wydobycia. Wprawdzie nie jest pewne, czy nastąpi ono już w tym roku, jednak rynek zareagował spadkiem ceny poniżej 75 USD za baryłkę brent. W piątek po południu cena znajdowała się nieznacznie powyżej tego poziomu, po silnym wahnięciu w górę w czwartek, po raporcie dotyczącym stanu zapasów paliw za Oceanem.

Na rynku miedzi nie było impulsów, które mogłyby wpłynąć na wzrost ceny tego surowca, co przełożyło się na jego dwukrotnie głębszą przecenę. Presję z tego rynku zdjęły ostanie informacje o kończących się strajkach w chilijskich kopalniach oraz rosnących zapasach na londyńskiej giełdzie. Były one główną przyczyną spadku miedzi w mijającym tygodniu o ponad 4 proc.

Złoto straciło ponad 3 proc. taniejąc głównie w drugiej połowie tygodnia, razem ze słabnącym dolarem, drożejącym jenem i paradoksalnie: spadkami na rynku akcji. Inwestorzy jednak po sprzedaży akcji oddawali japońska walutę nie szukając bezpieczniejszych form inwestycji, takich jak metale szlachetne.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: