eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › USA: Opublikowano indeks NAR

USA: Opublikowano indeks NAR

2007-04-04 10:18

Przeczytaj także: Indeksy PMI gorsze od prognoz


W kalendarium nie było we wtorek istotnych publikacji makroekonomicznych, ale rynek zawsze znajdzie sobie coś, co będzie traktował jako impuls. Tym razem był to ogłaszany raz w miesiącu indeks NAR (stowarzyszenia pośredników w handlu nieruchomościami). Pokazuje on ile podpisano umów kupna domów na rynku wtórnym (tym razem chodziło o luty). Nie zawsze podpisane umowy są finalizowane i tym różni się ten raport od danych o sprzedaży domów na rynku wtórnym. Oczekiwano niewielkiego spadku, a tymczasem indeks wzrósł o 0,7 proc. Taka mini-zmiana o niczym oczywiście nie świadczy (szczególnie, że rok do roku indeks spadł o 8,5 proc.), ale w tak „byczym” nastroju dane pomogły posiadaczom akcji.

Wzrosła też rentowność obligacji i wzmocnił się dolar. Jednak reakcja kursu EUR/USD była bardzo niechętna – wzmocnienie nastąpiło 4 godziny po publikacji danych, z czego wynika, że miało ono niewiele wspólnego z raportem NAR. Prawdopodobnie gracze zajmowali już pozycje przed kolejnymi raportami makroekonomicznymi. Rynek surowców nie zachowywał się jednolicie. Złoto prawie nie zmieniło ceny (handel zakończył się przed wzmocnieniem dolara). O ponad 4 procent wzrosła jednak cena miedzi. Pomogły temu surowcowi dwie informacje: spadły zapasy monitorowane przez Londyńską Giełdę Metali, a w jednej z największych hut (w Peru) rozpoczął się strajk. Tak naprawdę jednak to układ techniczny (wybicie z prowzrostowej flagi) dało sygnał kupna. W sytuacji, kiedy możliwa jest recesja w USA (a z pewnością przynajmniej spowolnienie) wzrost ceny miedzi jest całkowicie pozbawiony fundamentalnych podstaw.

Indeksy giełdowe przez godzinę gwałtownie rosły, po czym zaczęły kreślić linię prostą czekając na końcówkę sesji. Szczególnie pomagały bykom wzrosty cen w sektorze linii lotniczych i budowy domów, ale można powiedzieć, że cały rynek był bardzo silny. Zupełnie nie zauważono informacji o dużym spadku sprzedaży samochodów. U Forda było to 9 procent, a General Motors i DaimlerChrysler pochwaliły się spadkiem po 4 procent każdy.

Dzisiejsza, przedpołudniowa publikacja indeksów PMI (sektor usług) dla poszczególnych krajów UE i dla całej strefy euro jedynie nieznacznie (jak zwykle) przełoży się na zachowanie rynków. Jeśli nawet zobaczymy jakiś ruch to najwyżej na rynku walutowym. Nie będzie też reakcji po publikacji danych o sprzedaży detalicznej w Eurolandzie. Gracze będą czekali na publikację amerykańskich raportów.

Przed otwarciem sesji w USA swój raport o planowanych zwolnieniach opublikuje Challenger, a 45 minut później dowiemy się jak ADP ocenia zmianę zatrudnienia w sektorze prywatnym. Pierwszy z tych raportów jest od dawna lekceważony, a drugi uważany jest za zapowiedź tego, co zobaczymy w piątek, w oficjalnych miesięcznych danych z rynku pracy. Ponieważ w piątek giełdy będą zamknięte to znaczenie tych dwóch raportów znacznie wzrośnie. ADP prognozuje znaczny wzrost zatrudnienia i gdyby tak rzeczywiście się stało to dolar się wzmocni. Nie musi to jednak wcale pomóc akcjom, bo oddali szansę na obniżkę stóp.

Pół godziny po otwarciu sesji w USA instytut ISM opublikuje swój indeks dla amerykańskiego sektora usług. To ponad 80 procent gospodarki, więc dane powinny być bardziej istotne niż publikowany wcześniej (poniedziałek) podobny indeks dla sektora przemysłowego. Oczekiwany jest wzrost indeksu, czyli zwiększenie aktywności oddalające ten sektor od strefy recesji. Gdyby jednak spadł to bardzo zaszkodziłoby dolarowi i chyba akcjom. W tym samy czasie dowiemy się jeszcze, jakie były w lutym zamówienia fabryczne, ale ten raport może już jedynie pomóc w wykreowanym do tej pory trendzie. Jeśli jego wymowa będzie inna niż publikowanych wcześniej raportów to może jedynie nieznacznie ten trend osłabić. Dowiemy się też jak zmieniły się w ostatnim tygodniu zapasy paliw, ale rynkiem ropy kierują inne czynniki, więc gracze potraktują ten raport jako pretekst do realizacji zysków.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: