eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Indeksy PMI gorsze od prognoz

Indeksy PMI gorsze od prognoz

2007-04-03 11:36

W poniedziałek złoty wykorzystał siłę euro i nadal się wzmacniał. Wzmacniał się zresztą do obu głównych walut i to bardziej niż wynikałoby to z zachowania kursu EUR/USD. Mówiło się, że to przedświąteczne transfery naszej emigracji zarobkowej mogą się przyczyniać do umocnienia naszej waluty.

Przeczytaj także: USA nakłada cła na papier z Chin

Coś w tym jest, ale nawet, gdyby nie do końca był to powód wystarczający do umocnienia złotego (przecież wzmacniały się też inne waluty naszego regionu) to jako pretekst dla grających na wzmocnienie naszej waluty nadawał się znakomicie.

Nie widać żadnego powodu, żeby ta sytuacja się dzisiaj zmieniła. Jednak bliskość ważnych wsparć technicznych zarówno na wykresie EUR/PLN jak i USD/PLN powinna ograniczać przed świętami skalę wzmocnienia, a nawet prowokować do realizacji zysków. Generalnie nadal kierunek będzie pokazywał kurs EUR/USD.

GPW rozpoczęła w poniedziałek sesję spadkiem indeksów, co mogło trochę dziwić, skoro giełdy europejskie zachowywały się tak spokojnie. Trudno nawet winić za ten spadek zachowanie rynku ropy, która taniała jedynie o 0,5 procenta (wynik oświadczenia prezydenta Busha, który chce pokojowego rozwiązania problemu irańskiego). W dalszej części dnia (już po zamknięciu naszego rynku) z tego spadku nic nie zostało.

Wydaje się, że po prostu nasz rynek rozpoczął wcześniej przedświąteczną realizację zysków. Najbardziej szkodził indeksowi WIG20 spadek kursu TPSA, którą Skarb Państwa chce uznać za jedną z najważniejszych dla Polski firm. Mógłby wtedy wprowadzić swojego przedstawiciela do zarządu i de facto kontrolować spółkę. Po południu indeksy spadały już całkiem wyraźnie, ale trwało to krótko i znowu wróciliśmy do kreślenia linii prostej na poziomie minus jednego procenta. Końcówka była jednak znowu bardzo słaba. Spadek WIG20 o 1,5 proc. był stanowczo zbyt duży, jeśli spojrzy się na to, co działo się na innych giełdach. Mały obrót zmniejszał jednak jego wagę i znaczenie prognostyczne.

Skoro nasz rynek tak wcześnie zdecydował się na przedświąteczną realizację zysków to trzeba założyć, że jeszcze do środy można spodziewać się, że znajdą się chętni do poważniejszego odchudzenia portfela. Tyle tylko, że lekceważenie przez rynki światowe złych informacji i wzrost cen surowców nie pozwolą na większą przecenę. Wręcz odwrotnie, jeśli dzisiaj ceny surowców będą nadal rosły to możemy spodziewać się odbicia. Jednak nie wierzę, żeby do ostatniej sesji tego tygodnia (czwartek) byki mogły (i chciały) się zdobyć na poważniejszy atak.

Przejęcia i fuzje ratują giełdy przed spadkami

Poniedziałek rozpoczął się na giełdach Eurolandu bardzo po spokojnie. Całkowicie zlekceważono sprawę nałożenia przez USA cła na papier powlekany z Chin. Niesłusznie, bo zobaczymy jeszcze w następnych miesiącach kolejne takie posunięcia, które zaszkodzą globalnej koniunkturze. Jednak Europejczycy spojrzeli na indeks z Szanghaju, który wzrósł o ponad 2 procent bijąc kolejny rekord wszech czasów i doszli do wniosku, że skoro giełda chińska sprawę ceł zlekceważyła to nie mają powodu do zmartwienia. Pomagały obozowi byków zapowiedzi kupna akcji Telecom Italia przez AT&T i American Movil. Poza tym rynek spekulował, że DaimlerChrysler sprzeda swój odział w USA drożej niż tego wcześniej oczekiwano.

Niepomyślne były dla posiadaczy akcji dane makro. Publikacja indeksów PMI dla sektora przemysłowego poszczególnych krajów UE i dla całej strefy euro nie wywołała co prawda żadnych ruchów kursów i indeksów, ale trzeba odnotować, że dane były gorsze od prognoz, a indeksy spadły. Biznes najwyraźniej na całym świecie staje się bardziej ostrożny niż jeszcze miesiąc temu. Sygnalizował to też publikowany rano japoński tankan (raport Banku Japonii). Mimo słabych danych kurs EUR/USD (po nocnej korekcie) nadal rósł, a po południu wyraźnie przyśpieszył. Indeksy giełdowe zakończyły jednak dzień małymi wzrostami.

 

1 2

następna

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: