eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › RPP i szef Fed w centrum uwagi

RPP i szef Fed w centrum uwagi

2007-03-28 11:21

Przeczytaj także: Rentowność obligacji spadła, a dolar osłabł


Po sesji rynek dowiedział się z artykułów w Charlotte Observer i Business Week, że FBI, IRS i departament sprawiedliwości prowadzą śledztwo w sprawie agresywnych i nieuczciwych praktyk Beazer Homes (po sesji cena akcji spadła o 15 procent). Podobno ich strategia sprzedaży doprowadzała w około 20 procentach do bankructwa nabywcy domu. Do problemów rynku nieruchomości doszła więc jeszcze zwyczajna nieuczciwość. Gdyby okazało się, że takie praktyki są dosyć powszechne, to niezwykle mocno zaszkodziłoby zarówno sektorowi sprzedaży domów, jak i całej gospodarce. Nic więc dziwnego, że indeks handlu posesyjnego (AHI) spadł o 0,25 proc., kontrakty rano też mocno spadały. Sprawdzimy dzisiaj, co ma większe znaczenie dla graczy: słowa Bena Bernanke, czy problemy rynku nieruchomości.

Dzisiaj raporty makroekonomiczne będą zepchnięte w cień, przez wystąpienie Bena Bernanke, szefa Rezerwy Federalnej, przed połączoną Komisją ds. Gospodarki Kongresu. W wystąpieniu (pokrywa się z początkiem sesji w USA) mowa będzie o stanie i perspektywach gospodarki USA oraz o rynku kredytów hipotecznych, czyli o sprawach, którymi od kilku tygodni żyje rynek. Każde wypowiedziane przez szefa Fed słowo, będzie miało znaczenie. Dziwiłbym się jednak bardzo, gdyby Ben Bernanke nie próbował uspokoić rynków. Przecież, gdyby powiedział, że USA grozi recesja, a rynek kredytów hipotecznych jest dużym zagrożeniem dla gospodarki, to doprowadziłby do paniki. Takie wypowiedzi byłyby wręcz nieodpowiedzialne, bo inwestorzy potraktowaliby je jako samosprawdzające się przepowiednie. Z tego wynika, że rynki zostaną uspokojone, a być może znowu dostaną sygnał kupna, jeśli padną słowa sygnalizujące, że Fed wkrótce obniży stopy. Gdyby jednak coś się graczom nie spodobało, to przecena akcji jest w stu procentach pewna.

Godzinę wcześniej dowiemy się, jakie w lutym były w USA zamówienia na dobra trwałego użytku, ale po bardzo dużym spadku w styczniu, oczekiwany jest wzrost i prawie na pewno rzeczywiście zamówienia wzrosły. Może to być dodatkowy impuls, pomagający rynkowi już po wystąpieniu Bena Bernanke. Dowiemy się też, jak w USA zmieniły się zapasy paliw, ale ten raport wykorzystywany jest do szybkich ruchów cen ropy i nie ma przełożenia na to, jak kończy się dzień. Na rynek surowców większy wpływ może mieć wystąpienie szefa Fed, bo gdyby gracze doszli do wniosku, że stopy zostaną obniżone, to doprowadziłoby do osłabienia dolara, co byłoby pozytywnym impulsem dla surowców.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Znowu likwidacja carry trade?

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: