eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › W piątek wygasają kontrakty terminowe i opcje

W piątek wygasają kontrakty terminowe i opcje

2007-03-12 12:29

Przeczytaj także: Inwestorzy wracają na rynki rozwijające się


Dłużej z Amerykanami

W piątek inwestorzy czekali na publikację raportu z amerykańskiego rynku pracy. Indeksy giełdowe w Eurolandzie spadały, reagując na informacje ze spółek. Poza tym gracze najwyraźniej nie byli przekonani, że poprzednie wzrosty indeksów mają trwały charakter. Dziwić mogło tylko to, że wzmacniał się dolar, mimo że prognozy odnośnie danych z USA były bardzo słabe. Prawdopodobnie to umocnienie wynikało z zachowania japońskiego jena, który nadal tracił na wartości. Zahamowanie tego procesu natychmiast zaczęło dolara osłabiać, ale wszystko zmieniła publikacja miesięcznego raportu z rynku pracy w USA. Dzięki niemu indeksy w Eurolandzie nie spadły.

W USA tradycji stało się zadość. Zawsze dużo się mówi o raporcie z rynku pracy przed jego publikacją, a nie wiem czy wpływa istotnie na rynek w więcej niż jeden na trzy przypadkach. W każdym razie, w ten piątek zapewnił tylko dobre otwarcie na rynku akcji i pomógł w umocnieniu dolara. Potem poszedł w zapomnienie, a może nawet zaszkodził giełdom akcji. Źle zachowały się surowce, ale jest to całkowicie zrozumiałe. Owszem, ropie szkodziła ciepła zima, miedzi to, że rosły zapasy w Szanghaju, a złoto taniało, bo wzmacniał się dolar. Zresztą wzmocnienie dolara szkodziło też i innym surowcom. Tak naprawdę jednak, gracze postanowili zrealizować przed weekendem część zysków.

Jeśli zaś chodzi o dane makro, to okazało się, że zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło o 97 tys., czyli nieco mniej niż prognozowano, ale styczniowe dane o zatrudnieniu zostały zrewidowane z 111 tys. do 146 tys. Zupełnie niewiarogodnym wskaźnikiem jest w USA stopa bezrobocia, ale jako pretekst do wywołania ruchu, działa czasem dobrze – spadła z 4,6 do 4,5 proc. Rynek spodziewał się danych dużo gorszych i trzeba wyraźnie powiedzieć, że były one zbyt optymistyczne. Uważam, że za miesiąc zostaną zweryfikowane w dół. Jednocześnie okazało się, że mocniej niż prognozowano wzrosła płaca za godzinę, co jest niekorzystne dla inflacji. Trzeba też pamiętać o tym, że nawet według tych danych, lutowy wzrost zatrudnienia był najmniejszy od około 2 lat.

Szczególnie mocno na tę publikację zareagował kurs dolara, którego wzmocniły dodatkowo dane, o mniejszym od prognoz deficycie handlu zagranicznego. Kontrakty na amerykańskie indeksy też natychmiast z małych minusów przeszły na spore plusy. Widać było, że posiadaczom akcji stan gospodarki mocno teraz leży na sercu. Na chwilę zapomniano o tym, że mocniejszy rynek pracy zmniejsza prawdopodobieństwo obniżki stóp. Chwila ta jednak trwała bardzo krótko, już po pół godzinie indeksy zaczęły się osuwać. Gracze postanowili zrealizować zyski z tego tygodnia.

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: